-2 C
Olsztyn
sobota, 4 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zatrzymanie pięciu osób w jednym z wątków śledztwa dot. mafii VAT-owskiej

OlsztynZatrzymanie pięciu osób w jednym z wątków śledztwa dot. mafii VAT-owskiej

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Podejrzani mogli wyprać ponad 84 mln zł. To jeden z wątków śledztwa dotyczącego mafii VAT-owskiej.

reklama

Rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz przekazała, że funkcjonariusze z olsztyńskiego CBŚP wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku wyjaśniają jeden z wątków w śledztwie dotyczącym działania dwóch współpracujących ze sobą zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się uszczupleniem w podatku VAT.

„W efekcie ustalono, że członkowie grupy w latach 2013-2016 nie odprowadzali należności wobec Skarbu Państwa z tytułu wewnątrzwspólnotowego obrotu olejem napędowym, benzyną, olejem smarowym oraz olejem rzepakowym” – tłumaczyła podinsp. Jurkiewicz.

reklama

Proceder polegał w szczególności na fikcyjnym obrocie towarami za pośrednictwem kolejnych podmiotów gospodarczych. Dokonywały one ich sprzedaży na terenie kraju, „nie ujawniając przedmiotu opodatkowania podatkiem od towarów i usług, bądź składając poświadczające nieprawdę deklaracje i powodując w ten sposób uszczuplenia na szkodę Skarbu Państwa” – wyjaśniła.

W nielegalną działalność grupy może być zamieszanych wiele podmiotów gospodarczych z Polski, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, czy nawet Zjednoczonych Emiratów Arabskich. „Jednym z wątków wyjaśnianych przez policjantów z Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariuszy Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, jest współpraca ze spółką brytyjską, której pracownicy wystawiali nierzetelne dokumenty poświadczające wewnątrzwspólnotowy obrót” – przekazała.

61-latek chciał zarobić, a stracił 460 tys. zł
reklama

„Jednak firma ta prowadziła działalność w Polsce, a transakcje nie miały charakteru wewnątrzwspólnotowego, bowiem podmiot ten nabywał towar na terenie RP i sprzedawał go polskim podmiotom gospodarczym. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że podmiot brytyjski razem ze spółką bułgarską i sześcioma podmiotami polskimi uczestniczył w ramach wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych” – powiedziała.

Zaznaczyła, że w wątku wyjaśnianym przez CBŚP i KAS śledczy ustalili, że podejrzani mogli wprowadzić na teren RP ponad 71 mln litrów paliw płynnych, o łącznej wartości prawie 188 mln złotych. „Na podstawie zebranego materiału dowodowego funkcjonariusze zatrzymali 5 osób” – podała.

„Działania przeprowadzono na terenie województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego. Podczas akcji zabezpieczono dokumentację dotyczącą handlu i transportu towarami w celu przeprowadzenia dokładnej analizy i weryfikacji” – dodała rzeczniczka CBŚP.

73-latek z Olsztyna stracił ponad 26 tys. zł

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Białymstoku. „Zatrzymani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawienia i posłużenia się poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT i nieujawniania podstawy opodatkowania Prokurator zarzuca także podejrzanym pranie brudnych pieniędzy w kwocie niemal 85 mln złotych” – poinformował zastępca Prokuratora Regionalnego w Białymstoku Paweł Sawoń.

„Na wniosek prokuratora, sąd zastosował wobec trzech podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na trzy miesiące. Wobec pozostałych zatrzymanych, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru policji i zakazu opuszczania kraju” – podkreślił prokurator Paweł Sawoń.

W śledztwie dotyczącym mafii VAT-owskiej zarzuty usłyszało już 160 osób. Na różnych etapach śledztwa wobec 37 stosowane było tymczasowe aresztowanie. Obecnie tymczasowo aresztowanych pozostaje 7 osób, natomiast wobec pozostałych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze, w tym poręczenia majątkowe na łączną kwotę ponad 5 mln zł.

Jak ustalili śledczy działalność grupy spowodowała uszczuplenia w podatku VAT na łączną kwotę ponad 700 mln zł.

Zatrzymanie pięciu osób w jednym z wątków śledztwa dot. mafii VAT-owskiej oszustwo Olsztyn, Wiadomości

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

84-letnia mieszkanka Olsztyna nie dała się nabrać na sztuczki oszusta