-2 C
Olsztyn
piątek, 3 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Do szkół w regionie przyjęto 20 dzieci uchodźców z Ukrainy

WiadomościDo szkół w regionie przyjęto 20 dzieci uchodźców z Ukrainy

Około 20 dzieci uchodźców wojennych z Ukrainy przyjęto do szkół na Warmii i Mazurach – podało w piątek Kuratorium Oświaty w Olsztynie. Zapewnia ono, że dyrektorzy placówek są przygotowani do przyjmowania kolejnych takich uczniów.

reklama

Rzeczniczka olsztyńskiego kuratorium Małgorzata Hochleitner powiedziała, że w regionie przyjęto już do szkół 20 dzieci uchodźców z Ukrainy. Tylu uczniów – na wniosek rodziców – wprowadzili dyrektorzy szkół do systemu informacji oświatowej. Dzieci uchodźców zostały zapisane m.in. do szkoły podstawowej i liceum z ukraińskim językiem nauczania w Górowie Iławeckim i do szkół podstawowych nr 2 i 14 w Olsztynie.

Na Warmii i Mazurach na razie nie widać wzmożonego ruchu w zapisywaniu ukraińskich dzieci do szkół. Może to wynikać z tego, że napływ uchodźców nie jest tak duży jak w województwach bliżej granicy z Ukrainą, a także z tego, że zaraz po przyjeździe skupiają się oni najpierw na innych sprawach związanych z pobytem – zaznaczyła Małgorzata Hochleitner.

Rodzice postanowili zrealizować remont w szkole. Zorganizowali zbiórkę w internecie
reklama

Zapewniła, że szkoły przygotowują się do tego, zgodnie z informacjami, które są dostępne na stronie ministerstwa edukacji, i będą przyjmować takie dzieci.

„Jesteśmy po spotkaniach z dyrektorami szkół z trzech największych miast regionu, tj. z Olsztyna, Elbląga i z Ełku. Wiedzą, na jakich zasadach i w jaki sposób przyjmować uczniów, a jeśli będzie taka potrzeba – tworzyć oddziały przygotowawcze. Są przygotowani, znają obowiązujące przepisy prawa w tym zakresie” – stwierdziła.

reklama

Na przykład gmina Barczewo podała w piątek, że burmistrz Andrzej Maciejewski spotkał się już z grupą uchodźców przebywających w jednym ośrodków wyznaczonych przez wojewodę – w Tumianach. Jest tam 16 osób, które zostały objęte opieką. Większość to dzieci. Od przyszłego tygodnia będą one uczęszczać do pobliskiej niepublicznej szkoły w Ramsowie. Placówka liczy, że w pierwszych kontaktach z tymi dziećmi pomoże matka jednego z obecnych uczniów, która jest absolwentką ukrainistyki i zna język ukraiński.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy