8 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Olsztyn zerwał umowę o współpracy z Kaliningradem

OlsztynOlsztyn zerwał umowę o współpracy z Kaliningradem
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rada miejska Olsztyna zerwała w czwartek umowę o współpracy z Kaliningradem. Decyzję w tej sprawie radni podjęli jednogłośnie podczas nadzwyczajnej sesji, w proteście przeciwko rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę.

reklama

W uzasadnieniu tej uchwały samorządowcy podkreślili, że nie można zgodzić się na siłowe rozwiązywanie problemów pomiędzy państwami, łamiące konwencje międzynarodowe, zwłaszcza poprzez agresję wobec ludności cywilnej.

„Nie do zaakceptowania jest bombardowanie ukraińskich miast i zabijanie bezbronnych cywilów, w tym dzieci, wspomagane kłamliwą retoryką o zagrożeniach ze strony Ukrainy. Nie do przyjęcia jest też straszenie możliwością użycia broni jądrowej wobec członków Sojuszu Północnoatlantyckiego, którego Polska jest członkiem” – podkreślił prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

reklama

Przypomniał, że agresja militarna Federacji Rosyjskiej dotyka również mieszkańców Łucka, który jest jednym z miast partnerskich Olsztyna.

Polscy i ukraińscy prawnicy razem pomogą uchodźcom wojennym

„Dlatego trzeba jednoznacznie stwierdzić, że nasze poczucie wspólnoty i empatia wobec dramatu i krzywd wyrządzanych naszym ukraińskim przyjaciołom jest nie do pogodzenia z dalszym utrzymywaniem dobrych relacji i współpracy z miastem leżącym w państwie, co do którego cały cywilizowany świat nie ma żadnych wątpliwości, że jest ono nieobliczalnym agresorem” – stwierdził.

reklama

Umowa o samorządowej współpracy z Kaliningradem obowiązywała przez 29 lat. Było to jedno z ośmiu partnerskich miast Olsztyna, jedyne w Rosji. Olsztyńskie władze oceniły, że dotychczasowa współpraca była dobra, ale wobec rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę nie może być ona kontynuowana, a wyłączną przyczyną jej zerwania jest postawa strony rosyjskiej.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama