9 C
Olsztyn
wtorek, 4 października, 2022
reklama

Ełk zerwał współpracę z rosyjskim miastem Oziersk

EłkEłk zerwał współpracę z rosyjskim miastem Oziersk
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rada miejska mazurskiego Ełku zdecydowała w środę o natychmiastowym zakończeniu współpracy z Ozierskiem, miastem położonym w obwodzie kaliningradzkim. To kolejny samorząd w regionie, który wyraził w taki sposób potępienie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

reklama

Podczas nadzwyczajnej sesji rady miejskiej ełccy radni – bez głosu sprzeciwu – zdecydowali o zakończeniu trwającej od 15 lat partnerskiej współpracy z przygranicznym miastem Oziersk w obwodzie kaliningradzkim i administracją rejonu ozierskiego (odpowiednik powiatu). Obie uchwały weszły w życie z chwilą podjęcia. Jest to gest solidarności z narodem ukraińskim.

Jak podkreślił prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, działania wojenne prowadzone przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie stanowią zagrożenie życia milionów ludzi oraz stabilności i pokoju w Europie. Rażąco naruszają też prawo międzynarodowe.

reklama

„Nie można współpracować z przedstawicielami kraju, który napada niewinnych ludzi, który morduje ludzi chcących żyć w sposób zgodny z prawem w wolnym kraju, jakim jest Ukraina” – stwierdził prezydent.

Ukraińska niepodległość w Olsztynie

Rada Miasta Ełku przyjęła też stanowisko wyrażające solidarność z Ukrainą i gotowość do pomocy humanitarnej oraz potępiające działania wojenne prowadzone przez Rosję.

reklama

Umowa o współpracy Ełku z rosyjskim samorządem obowiązywała od 2007 r. Oziersk – jako miasto partnerskie – miał możliwość uzyskiwania unijnego wsparcia na wspólne projekty, ze środków przeznaczonych na współpracę transgraniczną.

Miasto Ełk to kolejny lokalny samorząd w woj. warmińsko-mazurskim, który zerwał współpracę z miastami z Rosji i Białorusi, w proteście przeciwko zbrojnej inwazji na Ukrainę. W środę umowę o współpracy partnerskiej z miastem Zielenogradsk w obwodzie kaliningradzkim wypowiedziała rada miejska w Bisztynku.

Wcześniej m.in. zarząd woj. warmińsko-mazurskiego zawiesił współpracę z obwodem kaliningradzkim, samorząd Elbląga zdecydował o zerwaniu współpracy z Kaliningradem, Bałtijskiem, Nowogrodem Wielkim i białoruskim Nowogródkiem, gmina wiejska Kętrzyn wypowiedziała umowę o partnerstwie z Prawdinskiem i Ozierskiem, a rada miejska Lubawy uchyliła uchwałę o współpracy z rosyjskim Sławskiem.

Wizyta partnerów z Ukrainy na Warmii i Mazurach

W czwartek nad projektem uchwały w sprawie natychmiastowego zakończenia współpracy z partnerskim miastem Kaliningrad będzie głosowała na nadzwyczajnej sesji rada miejska Olsztyna.

„Nie możemy się zgodzić na rozwiązywanie problemów pomiędzy państwami w sposób siłowy i łamiący konwencje międzynarodowe, w szczególności poprzez agresję skierowaną wobec ludności cywilnej” – napisano w uzasadnieniu projektu tej uchwały.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama