10 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Ełk zerwał współpracę z rosyjskim miastem Oziersk

EłkEłk zerwał współpracę z rosyjskim miastem Oziersk

Rada miejska Ełku zdecydowała, że natychmiast kończy współpracę z rosyjskim miastem Oziersk, leżącym w obwodzie kaliningradzkim. To kolejna decyzja samorządu w regionie, która wyraża potępienie rosyjskiej inwazji na Ukrainie.

reklama

Podczas nadzwyczajnej sesji radni Ełku jednogłośnie podjęli decyzję o zakończeniu 15-letniej współpracy z miastem i administracją rejonu ozierskiego, odpowiednikiem powiatu. Ta decyzja to gest solidarności z narodem ukraińskim.

Prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz podkreślił, że działania wojenne prowadzone przez Federację Rosyjską są zagrożeniem dla życia milionów ludzi oraz stabilności i pokoju w Europie. Również rażąco naruszają prawo międzynarodowe.

reklama

“Nie możemy współpracować z przedstawicielami kraju, który najechał niewinnych ludzi i morduje ludzi, którzy chcą żyć zgodnie z prawem w wolnym kraju, jakim jest Ukraina” – powiedział prezydent.

Radni zdecydowali również o wyrażeniu solidarności z Ukrainą i gotowości do udzielania pomocy humanitarnej, a także potępieniu działań wojennych Rosji.

Umowa partnerska między miastami Ełk i Oziersk obowiązywała od 2007 roku. Miasto partnerskie Oziersk mogło uzyskać unijne wsparcie na wspólne projekty ze środków przeznaczonych na współpracę transgraniczną.

reklama

Ełk to kolejny samorząd w województwie warmińsko-mazurskim, który zerwał współpracę z miastami z Rosji i Białorusi, w proteście przeciwko zbrojnej inwazji na Ukrainę. W środę radni Bisztynku wypowiedzieli umowę o współpracy partnerskiej z miastem Zielenogradsk w obwodzie kaliningradzkim.

Wcześniej Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zawiesił współpracę z obwodem kaliningradzkim, a samorząd Elbląga zdecydował o zerwaniu współpracy z Kaliningradem, Bałtijskiem, Nowogrodem Wielkim, a także z białoruskim Nowogródkiem. Gmina wiejska Kętrzyn wypowiedziała umowę o partnerstwie z Prawdinskiem i Ozierskiem, a rada miejska Lubawy uchyliła uchwałę o współpracy z rosyjskim Sławskiem.

Projekt uchwały w sprawie natychmiastowego zakończenia współpracy z miastem Kaliningrad zostanie poddany pod głosowanie na nadzwyczajnej sesji rady miejskiej Olsztyna w czwartek.

“Nie możemy zgodzić się na rozwiązywanie problemów pomiędzy państwami w sposób siłowy i łamiący konwencje międzynarodowe, zwłaszcza poprzez agresję skierowaną przeciwko ludności cywilnej” – napisano w uzasadnieniu projektu uchwały.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
prezidento
5 marca 2022 09:26

Jest jakiś niemazurski Ełk?

jodła
4 marca 2022 19:20

Brawo Ełk, jesteście dzbanami roku.

Polecane