-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

111 uchodźców zarejestrowanych w punkcie recepcyjnym

Olsztyn111 uchodźców zarejestrowanych w punkcie recepcyjnym

Od początku trwania konfliktu zbrojnego na Ukrainie do województwa warmińsko-mazurskiego trafiło 111 uchodźców, którzy zarejestrowali się w punkcie recepcyjnym. „Jeśli ktoś przyjechał bez takiej rejestracji, może w każdej chwili się zgłosić, obejmiemy go pomocą” – zapewnił rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek.

reklama

Krzysztof Guzek powiedział, że w woj. warmińsko-mazurskim przebywa we wtorek 111 osób – uchodźców z Ukrainy. Są to osoby, które przeszły przez punkty recepcyjne, czyli zostały zarejestrowane jako uchodźcy i pieczę nad nimi sprawują służby wojewody warmińsko-mazurskiego.

„Punkt recepcyjny, który działa przy ul. Niepodległości w Olsztynie jest pusty. Jesteśmy regionem, gdzie uchodźcy jeszcze nie dotarli w takiej liczbie, jak na południe kraju” – ocenił w rozmowie Guzek.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy
reklama

Z informacji zamieszczanych w mediach społecznościowych wynika, że w regionie jest znacznie więcej uchodźców, których ściągnęły do regionu fundacje, stowarzyszenia, czy osoby prywatne. Takie grupy są m.in. w Ostródzie, czy Iławie. „Z tymi, o których wiemy, jesteśmy w kontakcie i oferujemy im pomoc” – powiedział Guzek. Uchodźcy ściągnięci przez wojewodę przebywają w ośrodku w Waplewie.

Wiele osób oferuje pokoje dla uchodźców w swoich domach, przygarniają ludzi wprost z granicy. Zdarzyło się już jednak w Górowie Iławeckim, że rodzina, która przyjęła pod swój dach uchodźców uświadomiła sobie po kilku dniach, że nie jest w stanie ich utrzymać. Rodzina z Ukrainy trafiła więc do miejscowej szkoły ukraińskiej.

reklama

„Każdy, kto po 24 lutym uciekł z Ukrainy może się w dowolnym czasie zarejestrować w punkcie recepcyjnym i wówczas służby wojewody obejmą taką osobę opieką. Nikt nie trafi na bruk, każdym się zaopiekujemy” – zapewnił Guzek.

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Zgaśnie choinka pod ratuszem. To będzie godzina dla Ukrainy