Po drugiej wojnie światowej wiele miast i gmin podjęło współpracę ponad granicami. Wobec militarnej agresji Rosji w stosunku do Ukrainy Olsztyn zastanawia się nad dalszym partnerstwem z Kaliningradem.
Olsztyn zawarł umowy partnerskie z sześcioma miastami Europy i jednym ze Stanów Zjednoczonych. Podstawę ich zawarcia stanowiło przekonanie o lepszym zrozumieniu partnerów poprzez wzajemne kontakty oparte o tradycyjny schemat współpracy.
Relacje od początku obejmowały szkolne wyjazdy młodzieży, wyjazdy stażowe olsztyńskich lekarzy, radnych, zespołów folklorystycznych, ale też rzemieślników i producentów w związku z targami. Również Olsztyn gościł przedstawicieli władz lokalnych, specjalistów, zespoły artystyczne i sportowe, a nawet Świętego Mikołaja z Laponii.
Jednym z miast partnerskich jest Kaliningrad, położony raptem 150 kilometrów od Olsztyna. Miasta te podpisały porozumienie o partnerstwie już w latach 70., a 5 marca 1993 roku je wznowiły.
Co z dalszą współpracą w sytuacji, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę?
Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz, nie chce składać żadnych deklaracji w tej kwestii. Podkreśla, że zerwanie partnerstwa wymaga podjęcia określonych uchwał przez Radę Miasta. Zapewnia, że niebawem odbędzie się rozmowa na ten temat i wtedy zostanie podjęta ostateczna decyzja. “Wymaga to podjęcia stosownych uchwał przez Radę Miasta. Na pewno taka dyskusja w najbliższym czasie się odbędzie. Dziś nie mogę jednak złożyć żadnych deklaracji w tym zakresie. Wymaga to rozmowy, jak też ostatecznego podjęcia mądrej decyzji” – powiedział w rozmowie z serwisem olsztyn.com.pl
Na dzień dzisiejszy Olsztyn ma podpisane siedem umów partnerskich i trzy umowy o współpracy.
Umowy partnerskie:
– Kaliningrad (Rosja) – lata 70. oraz 5 marca 1993 roku;
– Rovaniemi (Finlandia) – 1976 rok;
– Châteauroux (Francja) – 23 lutego 1991 roku;
– Gelsenkirchen (Niemcy) – 1992 rok;
– Richmond (Virginia, USA) – 1995 rok;
– Łuck (Ukraina) – 19 grudnia 1997 roku;
– Offenburg (Niemcy) – 19 marca 1999 roku.
Umowy o współpracy:
– Sondenborg (Dania) – lipiec 1994 roku (umowa dotycząca ochrony środowiska);
– Halmstadt (Szwecja) – listopad 2003 roku;
– Perugia (Włochy) – grudzień 2004 roku.
Jak się okazuje problemu w odpowiednim zachowaniu się w takiej sytuacji nie widzi prezydent Białegostoku. “Po agresji na Ukrainę wszelka współpraca z Rosją, także ta prowadzona na szczeblu samorządowym nie powinna być kontynuowana. Dlatego podjąłem decyzję o przerwaniu współpracy z rosyjskimi miastami partnerskimi: Irkuckiem, Kaliningradem, Pskowem i Tomskiem” – poinformował na Twitterze Tadeusz Truskolaski.
Po agresji na Ukrainę wszelka współpraca z Rosją, także ta prowadzona na szczeblu samorządowym nie powinna być kontynuowana. Dlatego podjąłem decyzję o przerwaniu współpracy z rosyjskimi miastami partnerskimi #Białystok: Irkuckiem, Kaliningradem, Pskowem i Tomskiem.
— Tadeusz Truskolaski (@TTruskolaski) February 27, 2022
źródło: olsztyn.com.pl
Jak tak ciężko rozstać się z Rosją to won do Rosji i tam sobie mieszkaj !!!!!!
Hańba!