4 C
Olsztyn
wtorek, 20 lutego, 2024
reklama

Do regionu trafiła pierwsza grupa uchodźców z Ukrainy

OlsztynDo regionu trafiła pierwsza grupa uchodźców z Ukrainy

W sobotę pierwsza grupa uchodźców z Ukrainy została zakwaterowana w ośrodku wypoczynkowym w Waplewie koło Olsztynka. Na razie schronienie znalazło tu 45 osób, spośród których 18 to dzieci, z których najmłodsze ma dopiero miesiąc. Uchodźcy zostali przewiezieni z różnych miast Ukrainy, większość pochodzi z Wołynia, 27 z nich to dorośli, w tym 80-letnia kobieta. Uchodźcy mają zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie w budynku ośrodka wypoczynkowego należącym do Agencji Mienia Wojskowego.

reklama

Dyrektor ośrodka, Andrzej Bróździński powiedział, że uchodźcy są wyczerpani po podróży, a samo dostanie się do granicy było dla nich trudne. Kolejnych sześć osób ma dojechać do ośrodka jeszcze dzisiaj. Uchodźcy, którzy są w Waplewie, podczas rozmowy z dziennikarzami wielokrotnie wyrazili swoją wdzięczność Polsce za schronienie i pomoc.

Do ośrodka w Waplewie w sobotę rano przyjeżdżają mieszkańcy okolicy, którzy dowiedzieli się o uchodźcach od sąsiadów lub z mediów społecznościowych. Przywożą dary, co kto może, by pomóc uchodźcom. Do uchodźców w Waplewie przyjechał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Jak zapewnił, region jest przygotowany na przyjęcie następnych grup uchodźców z Ukrainy, a w razie potrzeby kolejne miejsca będą organizowane we współpracy z samorządami i prywatnymi podmiotami.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia