fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 10 grudnia, 2022
reklama

Rada miejska zaakceptowała cenę sprzedaży Term Warmińskich

Lidzbark WarmińskiRada miejska zaakceptowała cenę sprzedaży Term Warmińskich

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rada Miejska Lidzbarka Warmińskiego zaakceptowała w środę cenę wywoławczą 48,1 mln zł, za jaką zostaną wystawione na sprzedaż Termy Warmińskie. To kompleks basenów zbudowany ponad sześć lat temu za około 90 mln zł, dzięki dotacji z UE.

reklama

Za przyjęciem uchwały w sprawie akceptacji ceny sprzedaży term zagłosowało 14 miejskich radnych, jeden był przeciw. Podobną uchwałę podjęła w miniony czwartek lidzbarska rada powiatu, bo obiekt był wspólną inwestycją obu samorządów, które mają po 50 proc. udziałów. Uchwały upoważniają zarząd powiatu do rozpoczęcia procedury przetargowej.

Gmina i powiat miałyby otrzymać po połowie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży 10-hektarowej działki z obiektami basenowo-wypoczynkowymi. Według samorządowców cenę wywoławczą – 48,1 mln zł „określono z uwzględnieniem wartości rynkowej ustalonej na podstawie operatu szacunkowego”.

reklama

Władze powiatu i miasta uzasadniają plany sprzedaży Term Warmińskich tym, że samorządy nie są powołane do prowadzenia przedsięwzięć komercyjnych. Przypominają, że wzięły „na siebie” tę inwestycję, bo nie udało się jej zrealizować w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Podkreślają, że własnością samorządów nadal pozostanie działka z odwiertem, czyli ujęciem wód termalnych o właściwościach leczniczych. Jest to istotne, bo miasto rozbudowuje infrastrukturę uzdrowiskową i dąży do uzyskania statusu uzdrowiska.

Przed zakończeniem inwestycji, tj. w 2015 r. informowano, że termy będą kosztować około 93 mln zł, ale część lokalnych mediów podawała, że koszt może być nawet o 12 mln zł wyższy. Według informacji przedstawianych obecnie przez gminę i powiat, całkowity koszt zaprojektowania i wybudowania term wyniósł 89,6 mln zł, z czego 21,8 mln zł stanowił wkład powiatu i gminy, a resztę – dotacja unijna.

reklama

Sprzedaż Term stała się możliwa, ponieważ skończył się 5-letni tzw. okres trwałości projektu. Lidzbarskie samorządy deklarują, że dochody uzyskane ze sprzedaży przeznaczą m.in. na zadania inwestycje.

Termy Warmińskie to kompleks basenów wykorzystujących wody typu chlorkowo-sodowego. Należały do największych w regionie samorządowych inwestycji dofinansowanych z UE. Od początku wzbudzały kontrowersje, bo woda zasilająca baseny ma temperaturę 20,7 st. C i wymaga podgrzewania. Z tego powodu m.in. niemiecki „Der Spiegel” umieścił „zimne termy” na liście „euroabsurdów”.

Sprawę powstania lidzbarskich Term badała Prokuratura Rejonowa w Białymstoku, po zawiadomieniu złożonym przez ówczesną poseł Lidię Staroń. Trwające blisko 1,5 roku śledztwo umorzono pod koniec 2014 r., wobec braku znamion czynu zabronionego.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama