-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Strażakom nie udało się naprawić wiatrownicy na ratuszu

OlsztynStrażakom nie udało się naprawić wiatrownicy na ratuszu

Z powodu bardzo silnego wiatru strażakom nie udało się w poniedziałek naprawić uszkodzonej przez wichurę wiatrownicy w kształcie kuli, która wieńczy ratuszową wieżę w Olsztynie. Miasto poszukuje firmy, która będzie mogła naprawić uszkodzony element.

reklama

„Strażakom udało się wejść na wieżę i ocenić, że stan iglicy jest dobry, nie stanowi ona zagrożenia” – powiedział Patryk Pulikowski z biura prasowego Urzędu Miasta Olsztyna. Uszkodzona wiatrownica znajduje się na iglicy – jej stanu nie udało się strażakom ocenić.

„Wiał tak silny wiatr, że wejście tam zagrażało bezpieczeństwu strażaków” – poinformował Pulikowski.

reklama

Kulista wiatrownica zwieńczona chorągiewką z datą 1915 przekrzywiła się po sobotnich wichurach. Z poziomu chodnika wygląda tak, jakby miała odpaść od iglicy. Wiatrownica znajduje się na wysokości 63 metrów.

Rozpoczął się odbiór choinek po świętach

„Zgodnie z zaleceniami straży pożarnej zamknęliśmy plac przed ratuszem i chodnik na ul. 1 Maja od strony ratusza. Wejść do urzędu można tylko od strony ul. Ratuszowej. Prosimy, by nikt nie przekraczał terenu wygrodzonego taśmą” – zaapelował Pulikowski.

reklama

Ratusz poszukuje teraz firmy, która dysponuje wysięgnikiem, który mógłby dosięgnąć wiatrownicy na wieży ratusza – w taki sposób łatwiej będzie można ocenić stan wiatrownicy i zdecydować o dalszym działaniu.

Przechodnie zauważyli przekrzywioną wiatrownicę na wieży ratusza w niedzielę rano, o czym został powiadomiony dyżurny miasta. Ratusz teren zagrożony ewentualnym upadkiem wiatrownicy wygrodził w poniedziałek po godz. 11.

Silny wiatr przekrzywił także krzyż na wieży kościoła św. Józefa w dzielnicy Zatorze. W parafii powiedziano, że teren przy kościele został odgrodzony i zamówiono prywatną firmę, która ma naprawić uszkodzenie – ten krzyż w ocenie władz parafii znajduje się na wysokości ok. 20 metrów.

Prezydent Olsztyna wydał zalecenia urzędnikiem ws. oszczędzania energii: nie mogą bez powodu włączać oświetlenia

Nad Olsztynem w poniedziałek ponownie pojawiły się podmuchy silniejszego wiatru.

Minionej doby strażacy w regionie interweniowali ponad 2,3 tys. razy do zdarzeń spowodowanych silnym wiatrem – jest to rekordowo duża ilość.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

Na placu przed ratuszem stanęła choinka