-0 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

80 mln zł na sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin b. pracowników PGR na Warmii i Mazurach

Olsztyn80 mln zł na sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin b. pracowników...

Ponad 80 mln zł zostanie przeznaczone na sprzęt komputerowy dla dzieci z rodzin byłych pracowników PGR na Warmii i Mazurach – powiedział w poniedziałek w Barczewie wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Laptopy, komputery i tablety otrzyma prawie 30 tys. dzieci w regionie.

reklama

Na konferencji prasowej w Barczewie wiceszef MSWiA poinformował, że w woj. warmińsko-mazurskim wnioski do projektu „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – granty PPGR” złożyło 115 gmin, a łączna kwota dofinansowania przeznaczona dla regionu to ponad 80 mln zł. Za te środki zostanie zakupione blisko 30 tys. komputerów, laptopów i tabletów.

„Mimo upływu wielu lat od czasów przełomu, niektóre ze społecznych konsekwencji czasów transformacji są nadal widoczne” – zauważył. Jak dodał, dotyczy to zwłaszcza gmin w takich regionach jak Warmia i Mazury, gdzie liczba PGR-ów była największa.

reklama

Poboży podkreślił, że obowiązkiem władz jest zauważanie deficytów, które są konsekwencją wprowadzonego w Polsce modelu transformacji systemowej. Przypomniał, że rozwiązywaniu tych problemów i wyrównywaniu szans mają służyć także inne rządowe inicjatywy, jak program rozwoju dróg lokalnych czy inwestycji w gminach z terenów popegeerowskich.

Budżet Olsztyna na 2023 bez podwyżek dla pracowników i wkładu własnego na duże inwestycje

Podał przykład powiatu olsztyńskiego, który otrzyma prawie 8 mln zł na sprzęt komputerowy dla dzieci i wnuków byłych pracowników PGR, z czego 821 tys. zł na sprzęt dla 300 dzieci trafi do Barczewa.

reklama

„To pokazuje z jednej strony skalę potrzeb, ale pokazuje także konkretne dzieci, które dzięki temu programowi skorzystają z możliwości zakupu laptopów, komputerów i tabletów” – stwierdził.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki powiedział, że ponad 80 mln zł z tego programu, to największa kwota ze wszystkich regionów w Polsce. „To prawie 28 tys. laptopów, 1591 komputerów stacjonarnych i 343 tablety” – wyliczał.

Jak zaznaczył, 74 mln zł będzie przeznaczone na kupno sprzętu komputerowego, który uczniowie dostają na własność. Pozostała kwota to środki na licencję na podstawowe oprogramowanie oraz ubezpieczenie i dostęp do internetu na dwa lata. Najwięcej pieniędzy trafi do powiatu ostródzkiego (8,3 mln zł), olsztyńskiego (7,9 mln), działdowskiego (6,2 mln) i iławskiego (prawie 6 mln).

Olsztyn ma budżet na 2023, miasto najwięcej wyda na oświatę oraz transport

Burmistrz Barczewa Andrzej Maciejewski, który podpisał w poniedziałek umowę na dofinansowanie zakupu sprzętu komputerowego, przypomniał, że w jego gminie funkcjonowały 23 PGR-y, co przekłada się na dużą liczbę osób zainteresowanych takim wsparciem. „Na pewno będzie to wiązało się z duża radością i będzie cieszyło się uznaniem młodzieży, której zdecydowanie w tych rejonach brakuje nowoczesnego sprzętu” – ocenił.

W całym kraju łączna kwota przeznaczona na ten program wynosi ok. 580 mln zł. Według szacunków, skorzysta z niego ponad 200 tys. dzieci z rodzin byłych pracowników PGR. Projekt sfinansowano w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię COVID-19 z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
gość
21 lutego 2022 16:00

przepraszam a kiedy zlikwidowano PGRy, chyba ze 30 lat temu? To pewnie są to dzieci dzieci ze zlikwidowanych gospodarstw. Poza tym od 6 lat jest 500+ to nie można z tych pieniędzy odłożyć na komputer dla dziecka? Rozdają pieniądze a później zdziwienie, że inflacja rośnie. A płacą za to ci bardziej zaradni….

Andrzej
22 lutego 2022 10:25

Tak właśnie rządzi PiS, nawet nie wiedzą kto mieszka w Polsce i jakie ma potrzeby,

Popularne

Podwyżki komunalnych usług a ceny paliwa