Ponad 1,6 tysiąca deklaracji na temat źródeł ogrzewania budynków zostało złożonych do olsztyńskiego magistratu – informuje urząd miasta. Jest to tylko niecałe 13 procent ze wszystkich punktów adresowych w Olsztynie. Biuro prasowe ratusza podkreśla, że wciąż niewielu mieszkańców dopełniło obowiązku zgłoszenia deklaracji. Na razie złożono jedynie 1 647 takich deklaracji. Urząd miasta przypomina, że deklaracje można składać elektronicznie przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu, lub w wersji papierowej, wysyłając formularz tradycyjną pocztą lub składając go osobiście w ratuszu.
Właściciele domów oraz zarządcy budynków mają czas do 30 czerwca 2022 roku na złożenie deklaracji, dotyczącej źródeł ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, które pracowały przed 1 lipca ubiegłego roku. W przypadku nowych źródeł ogrzewania, zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara grzywny.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na podstawie noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce i będzie narzędziem dla samorządów i administracji rządowej do działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Zgromadzone tam dane mają m.in. stanowić podstawę do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.
źródło: PAP
a j3b@ć was. Wszystko byście chcieli wiedzieć, polskim wałem lepiej się zajmijcie.
Wybrałem się do ratusza w Olsztynie żeby mi doradzili na jakie źródło ciepła wymienić mój piec na węgiel. Ale w Olsztynie w urzędzie miejskim nie ma punktu do konsultacji Czystego Powietrza. Prawie w każdej gminie jest i jeszcze fundusze środowiska płacą tym urzędom. Ale u nas bogacze z ratusza nie chcą. Ranking gmin w programie „Czyste Powietrze” za III kwartale 2021 r. jest taki, że nasze miasto zajmuje 2174 miejsce w rankingu krajowym. Widać nie zależy ratuszowym na naszym powietrzu.