16 C
Olsztyn
sobota, 25 maja, 2024
reklama

Złożono ponad 1,6 tys. deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

OlsztynZłożono ponad 1,6 tys. deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

Ponad 1,6 tysiąca deklaracji na temat źródeł ogrzewania budynków zostało złożonych do olsztyńskiego magistratu – informuje urząd miasta. Jest to tylko niecałe 13 procent ze wszystkich punktów adresowych w Olsztynie. Biuro prasowe ratusza podkreśla, że wciąż niewielu mieszkańców dopełniło obowiązku zgłoszenia deklaracji. Na razie złożono jedynie 1 647 takich deklaracji. Urząd miasta przypomina, że deklaracje można składać elektronicznie przy użyciu profilu zaufanego, e-dowodu lub kwalifikowanego podpisu, lub w wersji papierowej, wysyłając formularz tradycyjną pocztą lub składając go osobiście w ratuszu.

reklama

Właściciele domów oraz zarządcy budynków mają czas do 30 czerwca 2022 roku na złożenie deklaracji, dotyczącej źródeł ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, które pracowały przed 1 lipca ubiegłego roku. W przypadku nowych źródeł ogrzewania, zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara grzywny.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na podstawie noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce i będzie narzędziem dla samorządów i administracji rządowej do działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Zgromadzone tam dane mają m.in. stanowić podstawę do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.

reklama

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
protas.
16 lutego 2022 12:49

a j3b@ć was. Wszystko byście chcieli wiedzieć, polskim wałem lepiej się zajmijcie.

czesiek-z-rolnej
16 lutego 2022 19:53

Wybrałem się do ratusza w Olsztynie żeby mi doradzili na jakie źródło ciepła wymienić mój piec na węgiel. Ale w Olsztynie w urzędzie miejskim nie ma punktu do konsultacji Czystego Powietrza. Prawie w każdej gminie jest i jeszcze fundusze środowiska płacą tym urzędom. Ale u nas bogacze z ratusza nie chcą. Ranking gmin w programie “Czyste Powietrze” za III kwartale 2021 r. jest taki, że nasze miasto zajmuje 2174 miejsce w rankingu krajowym. Widać nie zależy ratuszowym na naszym powietrzu.

Polecane
Ogłoszenia