-8 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Złożono ponad 1,6 tys. deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

OlsztynZłożono ponad 1,6 tys. deklaracji o źródłach ogrzewania budynków

Do olsztyńskiego magistratu wpłynęło dotychczas ponad 1,6 tys. deklaracji o źródłach ogrzewania budynków – podał we wtorek urząd miasta. To niecałe 13 proc. wszystkich punktów adresowych w Olsztynie.

reklama

Jak poinformowało biuro prasowe ratusza, wciąż niewielu olsztynian dopełniło obowiązku zgłoszenia deklaracji ws. źródeł ciepła i spalania paliw w domowych piecach. Na razie złożono 1 647 takich deklaracji. To niespełna 13 proc. wszystkich osób i zarządców do tego zobowiązanych, bo w mieście jest ponad 12,8 tys. tzw. punktów adresowych.

Olsztyński urząd miasta przypomina, że deklaracje można składać elektronicznie, wykorzystując do tego profil zaufany, e-dowód czy podpis kwalifikowany, albo w wersji papierowej, wysyłając formularz tradycyjną pocztą lub składając osobiście w ratuszu.

reklama

Zgodnie z prawem, od 1 lipca 2021 roku właściciele domów, zarządy budynków, również tych niemieszkalnych, w których są zainstalowane źródła ciepła lub spalania paliw o mocy do 1 MW, mają rok na złożenie deklaracji – do 30 czerwca 2022 r. Dotyczy to tych źródeł ciepła, które pracowały przed 1 lipca ub. roku. Natomiast w przypadku nowych źródła ogrzewania, które zainstalowano i uruchomiono po 1 lipca 2021 r., zgłoszenia trzeba dokonać w ciągu 14 dni. Za niedopełnienie obowiązku grozi kara grzywny.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB), która powstała na mocy noweli ustawy termomodernizacyjnej, ma pomóc w identyfikowaniu źródeł niskiej emisji z budynków w Polsce. Będzie narzędziem dla samorządów i administracji rządowej do działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Zgromadzone tam dane mają m.in. stanowić podstawę do realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz przyznawania funduszy na działania wpływające na poprawę jakości powietrza.

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
protas.
16 lutego 2022 12:49

a j3b@ć was. Wszystko byście chcieli wiedzieć, polskim wałem lepiej się zajmijcie.

czesiek-z-rolnej
16 lutego 2022 19:53

Wybrałem się do ratusza w Olsztynie żeby mi doradzili na jakie źródło ciepła wymienić mój piec na węgiel. Ale w Olsztynie w urzędzie miejskim nie ma punktu do konsultacji Czystego Powietrza. Prawie w każdej gminie jest i jeszcze fundusze środowiska płacą tym urzędom. Ale u nas bogacze z ratusza nie chcą. Ranking gmin w programie „Czyste Powietrze” za III kwartale 2021 r. jest taki, że nasze miasto zajmuje 2174 miejsce w rankingu krajowym. Widać nie zależy ratuszowym na naszym powietrzu.

Popularne
Ogłoszenia