1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kolejny protest w mieście. Tym razem szkoły dla niepełnosprawnych. Co tym razem przeszkadza ratuszowi?

OlsztynKolejny protest w mieście. Tym razem szkoły dla niepełnosprawnych. Co tym razem...

Członkowie stowarzyszenia „Strzał w 10”, które prowadzi niepubliczną szkołę dla niepełnosprawnych dzieci, będą protestować 14 lutego pod ratuszem przeciwko decyzjom Piotra Grzymowicza. Prezydent miasta nie chce wydzierżawić działki pod dalszy rozwój placówki, co stawia pod znakiem zapytania rozwój szkoły.

reklama

Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa „Strzał w 10” prowadzi Niepubliczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi „Dziecięce Marzenia” i Niepubliczną Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi „Razem” przy ul. Czapli 2. Do placówek chodzą dzieci niepełnosprawne, nie tylko z zespołem Downa, ale także zespołem FAZ, Aspergera czy afazją ruchową. Nierzadko wśród uczniów są dzieci z rodzin zastępczych i zagrożonych wykluczeniem.

Do szkoły, w której nauczanie odbywa się w klasach 1-6, chodzi około setki dzieci. Stowarzyszenie chce jednak poszerzyć ofertę i prowadzić kształcenie w klasach 7-8. Problem w tym, że budynek, w którym odbywają się zajęcia, nie nadaje się do tego, bo jest zbyt mały. Konieczna jest rozbudowa.

reklama

Dlatego stowarzyszenie zwróciło się z prośbą do prezydenta Piotra Grzymowicza, aby miasto wydzierżawiło sąsiadującą ze szkołą działkę. W tym miejscu miałby stanąć w pełni funkcjonalny budynek kontenerowy.

Prezydent odmówił jednak wydzierżawienia działki. W uzasadnieniu poinformował, że grunt położony jest w granicach „Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego otoczenia jeziora Ukiel w Olsztynie — rejon Łupstych”, który co prawda przewiduje prowadzenie na nich usług oświatowych, ale wykluczona jest proponowana forma zabudowa.

reklama

Szkoła zaproponowała, że kupi działkę, ale bezprzetargowo, licząc, że grunt będzie tańszy, bo w otwartym konkursie ofert, nie byłoby stać placówki na kupno gruntu. I tym razem prezydent odmówił, tłumacząc, że miasto nie może sobie na to pozwolić w dobie kryzysu i dziury budżetowej.

W pomoc placówce włączyli się radni miasta (m.in. Marta Kamińska), a nawet posłanka Lewicy Razem Paulina Matysiak. Nic z tego, prezydent jest nieugięty i nie chce zmieniać stanowiska. Członkowie stowarzyszenia walczą jednak dalej. Na 14 lutego zapowiedzieli protest pod Ratuszem.

Sprawa szkoły prowadzonej przez „Strzał w 10” jest kolejnym wydarzeniem, które dotyka olsztyńską edukację, budząc przy tym kontrowersje. Kilka tygodni temu rada miasta zadecydowała o zamknięciu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących przy ul. Grzegorzewskiej. W uzasadnieniu podano, że miasto ma problemy finansowe i musi szukać oszczędności. Podobnie jak stowarzyszenie „Strzał 10”, tak i tu rodzice i osoby związane z placówką, nie zamierzają się poddać. Uruchomiono nawet w tej sprawie petycję.

Ostatnie miesiące w Olsztynie to ciągłe cięcia budżetowe. Najbardziej bulwersuje jednak fakt, że chce się oszczędzać na dzieciach. W dodatku niepełnosprawnych.

* nagranie z protestu osób niesłyszących

reklama
reklama
reklama
reklama

26 KOMENTARZY

26 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Rammstein
11 lutego 2022 15:33

O której godzinie stawić się 14 .02.2022 pod ratuszem??
Wspieram was całym sercem ❤️ , dlatego chcę tam być.

Rammstein
11 lutego 2022 21:15

Kościołowi oddajecie bez mrugnięcia okiem za złotówkę !!!!
Oni tam domy uciechy robią, a dzieciom z niepełnosprawnością odmawiacie ,!!!?!!

Popularne