7 C
Olsztyn
wtorek, 21 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Podczas akcji „Kłusownik” leśnicy zlikwidowali kilkadziesiąt wnyków

BartoszycePodczas akcji "Kłusownik" leśnicy zlikwidowali kilkadziesiąt wnyków

Kilkadziesiąt wnyków odnaleziono w lasach Warmii i Mazur podczas tegorocznej akcji „Kłusownik” – podała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Według leśników straty finansowe spowodowane kłusownictwem są wyższe niż szkody w wyniku kradzieży drewna.

reklama

Jak przekazał w czwartek rzecznik olsztyńskiej RDLP Adam Pietrzak, podczas regionalnej akcji „Kłusownik” zlikwidowano kilkadziesiąt wnyków, czyli sideł na zwierzynę w postaci pętli z drutu. Odnaleziono je m.in. na terenie nadleśnictw Zaporowo i Bartoszyce. W jednym z wnyków znajdowała się uduszona sarna.

Leśnicy przypominają, że tzw. wnykarstwo jest szczególnie drastyczną formą kłusownictwa, ponieważ zwierzęta złapane we wnyki giną w straszliwych męczarniach.

reklama

Działania zwalczające proceder kłusownictwa prowadzone są co roku. W 2021 r. leśnicy z regionu zlikwidowali około stu wnyków, a na terenie nadleśnictwa Młynary uratowali młodego wilka, który wpadł w sidła. W ocenie leśników, nawet jeśli przypadki kłusownictwa są rzadsze niż w przeszłości, to i tak nadal stanowią zagrożenie dla zwierząt. W ubiegłym roku na terenie w tzw. leśnych obwodów łowieckich w regionie potwierdzono 12 takich spraw; kłusownicy zabili dziewięć jeleni, dwa dziki i łosia.

Spowodowane tym szkody finansowe olsztyńska RDLP oszacowała na prawie 70 tys. zł. Straty wynikające z kłusownictwa miały wyższą wartość niż kradzieże drewna.

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia