-0 C
Olsztyn
niedziela, 29 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Warmińsko-mazurskie. Mniej nowych mieszkań i rozpoczętych budów

WiadomościWarmińsko-mazurskie. Mniej nowych mieszkań i rozpoczętych budów

W grudniu 2021 r. w woj. warmińsko-mazurskim oddano do użytku o 8,7 proc. mniej mieszkań niż rok wcześniej; spadła też liczba lokali, których budowę rozpoczęto, lub na budowę których wydano pozwolenia – wynika z raportu olsztyńskiego Głównego Urzędu Statystycznego.

reklama

W grudniu 2021 roku w woj. warmińsko-mazurskim oddano do użytkowania 703 mieszkania. Najwięcej lokali przekazali deweloperzy (369), inwestorzy indywidualni zbudowali 294 mieszkania, a w ramach budownictwa zakładowego powstało 40.

Przed rokiem w grudniu oddano do użytku o 20 mieszkań więcej.

reklama

Liczba mieszkań oddanych w grudniu w Warmińsko-mazurskiem jest znikoma w skali kraju – wynosi niespełna 3 proc.

W sumie w ubiegłym roku w woj. warmińsko-mazurskim oddano do użytkowania 5896 mieszkań, tj. o 564 (o 8,7 proc.) mniej niż w 2020 roku. Najwięcej mieszkań przekazano do użytkowania w powiecie olsztyńskim (1097), w Olsztynie (801) i powiecie ełckim (580). Najmniej lokali powstało w powiecie węgorzewskim (35).

Najdroższe apartamenty w Olsztynie. Zobacz, jak mieszkają bogacze w 2022
reklama

Mieszkania o największej przeciętnej powierzchni użytkowej powstały w powiecie węgorzewskim (163,2 m kw.). Najmniejsze lokale (poniżej 70,0 m kw.) wybudowano w Olsztynie.

Inwestorzy indywidualni oddali mieszkania o 2,5-krotnie większej przeciętnej powierzchni użytkowej niż deweloperzy.

Z opublikowanych przez GUS danych wynika, że w grudniu 2021 roku starostwa powiatowe z regionu wydały pozwolenia na budowę lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym 1046 mieszkań, tj. o 52 (o 4,7 proc.) mniej niż w grudniu 2020 r. Wśród planowanych inwestycji 63,3 proc. stanowią mieszkania na wynajem lub sprzedaż, a 34,2 proc. to decyzje inwestorów indywidualnych. Budownictwo komunalne to zaledwie 2,5 proc. wydanych zgód i zgłoszeń na budowy.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w regionie pogarsza się. Z danych opublikowanych przez GUS wynika, że w porównaniu z grudniem 2020 roku o 31,8 proc. spadła liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, oraz o 4,7 proc. spadła liczba lokali, na budowę których uzyskano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym. 

W Olsztynie powstaną kolejne osiedla na jeziorem Ukiel. Deweloperzy zacierają ręce

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne

W Olsztynie powstaną kolejne osiedla na jeziorem Ukiel. Deweloperzy zacierają ręce