-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Rynek pracy w Olsztynie – w tych branżach znajdziesz pracę

Materiał zewnętrznyRynek pracy w Olsztynie - w tych branżach znajdziesz pracę

Sytuacja na rynku pracy w Olsztynie

Olsztyn jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Jego gospodarka opiera się na przemyśle drzewnym, turystyce i ekoturystyce, produkcji maszyn, urządzeń i jachtów. Popularne zawody w Olsztynie to m.in. specjalista ds. obsługi klienta, sprzedawca, przedstawiciel handlowy oraz pracownik fizyczny. Szanse na zatrudnienie w tym około 170-tysięcznym mieście mają także przedstawiciele zawodów deficytowych. Praca dostępna jest m.in. tutaj: https://www.gowork.pl/praca/olsztyn;l.

reklama

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w 2020 roku w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego zatrudnionych było 64 040 osób. 454 z nich stanowili mieszkańcy świadczący pracę w Olsztynie w sektorze rolniczym (rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo), 15 760 – w sektorze usługowym (handel, naprawa pojazdów samochodowych, transport i gospodarka magazynowa, zakwaterowanie i gastronomia, informacja i komunikacja), 13 877 – w przemyśle i budownictwie, 3 278 – w sektorze finansowym (działalność finansowa i ubezpieczeniowa, obsługa rynku nieruchomości), zaś 30 671 – w pozostałych usługach. 

Stopa bezrobocia w Olsztynie

Bezrobocie w Olsztynie jest najniższe w całym województwie warmińsko-mazurskim. Według danych GUS w grudniu 2019 roku wynosiło ono 2,7 proc. W kolejnych miesiącach odsetek osób bezrobotnych był coraz wyższy – na koniec I kwartału 2020 roku stanowili oni 3,0 proc. mieszkańców Olsztyna w wieku produkcyjnym, zaś na koniec II kwartału – 3,7 proc. W grudniu 2020 roku stopa bezrobocia w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego wynosiła 3,5 proc. 

reklama

W 2021 roku bezrobocie w Olsztynie kształtowało się na następującym poziomie: 

 • w styczniu: 3,7 proc.,
 • w lutym: 3,8 proc.,
 • w marcu: 3,8 proc.,
 • w kwietniu: 3,6 proc.,
 • w maju: 3,5 proc.,
 • w czerwcu: 3,3 proc.,
 • w lipcu: 3,2 proc.,
 • w sierpniu: 2,9 proc.,
 • we wrześniu: 2,7 proc.,
 • w październiku: 2,5 proc.,
 • w listopadzie: 2,4 proc.
W Olsztynie skazani odpracują wyroki

Powyższe dane pokazują, że sytuacja na rynku pracy w Olsztynie poprawia się. Stopa bezrobocia już w III kwartale 2021 roku wróciła do stanu pandemii, a w kolejnych miesiącach stała się jeszcze niższa. 

Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Olsztynie?

reklama

Mieszkańcy stolicy województwa warmińsko-mazurskiego zarabiają najwięcej w całym regionie. Średnie wynagrodzenie w Olsztynie w 2020 roku wynosiło 5 438 zł brutto, podczas gdy przeciętna pensja w województwie była równa 4 709 zł brutto. Zarobki olsztynian są niewiele niższe od ogólnopolskiej średniej (w 2020 r. wynosiła ona 5 523 zł brutto). 

Z danych GUS wynika, że na najwyższe wynagrodzenia w całym województwie warmińsko-mazurskim mogą liczyć pracownicy sektora informacji i komunikacji. Wyższe od średniej są również wynagrodzenia w branży obsługi rynku nieruchomości, budownictwie, przemyśle oraz działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej. Najniższe pensje otrzymują osoby zajmujące się administrowaniem i działalnością wspierającą, a nieco wyższe, choć wciąż niskie, są zarobki zatrudnionych w branży gastronomiczno-hotelarskiej. 

Do kogo skierowane są oferty pracy w Olsztynie?

Największe szanse na znalezienie pracy od zaraz mają osoby wykonujące zawody deficytowe, tj. takie, w których brakuje kandydatów. Najbardziej poszukiwani przez olsztyńskich pracodawców są przedstawiciele następujących branż:

 • motoryzacyjnej: blacharze i lakiernicy samochodowi, mechanicy pojazdów samochodowych, 
 • budowlanej: brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani, 
 • medycznej i ochrony zdrowia: fizjoterapeuci i masażyści, pielęgniarki i położne, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni, 
 • gastronomicznej: kucharze, pomoce kuchenne, 
 • TSL: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, spedytorzy i logistycy,
 • ekonomiczno-administracyjno-biurowej: pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi.
Śmierć dwóch pracowników. Ich szef Dariusz J. dopuścił do tego?

Ponadto oferty pracy w Olsztynie znajdą elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, monterzy elektronicy, nauczyciele przedmiotów zawodowych, operatorzy obrabiarek skrawających, opiekunowie osób starszych lub niepełnosprawnych, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, spawacze, ślusarze, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, sprzątaczki i pokojowe oraz sprzedawcy i kasjerzy.

Olsztyn cechuje się najniższą stopą bezrobocia i najwyższymi zarobkami w całym województwie warmińsko-mazurskim. Mimo to miejscowi pracodawcy borykają się z problemem niedoboru kandydatów. Rozwiązaniem tej kwestii jest zadbanie o dopasowanie oferty edukacyjnej do rynku pracy w Olsztynie oraz promowanie zatrudnienia w zawodach deficytowych. By znaleźć osoby zaangażowane i chętne do pracy, firmy powinny także zadbać o zapewnienie kandydatom dobrych warunków zatrudnienia oraz możliwości rozwoju zawodowego.

reklama
reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Edek od kredek
1 lutego 2022 13:48

Totalne bzdety. Niech grzym zaczyna szukać

Szczery
1 lutego 2022 14:05

Ta a ciekawe za ile????

Popularne

Warmia i Mazury krainą wyzysku? Ukraińskie matki po alimenty nie do Charkowa a do Olsztyna