1 C
Olsztyn
czwartek, 2 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W niedzielę przedterminowe wybory burmistrza Korsz

KętrzynW niedzielę przedterminowe wybory burmistrza Korsz

W niedzielę odbędą się przedterminowe wybory burmistrza Korsz (woj. warmińsko-mazurskie). Zostały one zarządzone w związku ze śmiercią dotychczasowego burmistrza Ryszarda Ostrowskiego, który pełnił tę funkcję od 2006 r.

reklama

Głosowanie odbędzie się w niedzielę w godz. 7-21 w dziewięciu obwodowych komisjach wyborczych. Mieszkańcy gminy mają do wyboru sześciu kandydatów.

Jak podała w obwieszczeniu Miejska Komisja Wyborcza w Korszach, zarejestrowani kandydaci na burmistrza to: Jan Adamowicz (KWW Nasza Gmina – Tu Mieszkam), Tomasz Dudziak (zgłoszony przez KWW Nasza Gmina Korsze, popierany przez PSL), Andrzej Hajduk (KWW Korsze Gmina Dla Ciebie), Rafał Jakubczak (KWW Aktywny Samorząd), Czesława Orłowska-Staniszewska (KWW Czesławy Orłowskiej-Staniszewskiej) i Dariusz Służała (KWW Korsze – Wspólna Sprawa).

reklama

Gdy okaże się, że jeden z kandydatów otrzymał 50 lub więcej proc. ważnych głosów, wybory zostaną rozstrzygnięte w pierwszej turze. Jeśli tak się nie stanie, to dwie osoby z najwyższą liczbą głosów powalczą o stanowisko w drugiej turze.

Datę przeprowadzenia przedterminowych wyborów – w liczących około 9,4 tys. mieszkańców Korszach – wyznaczył premier Mateusz Morawiecki. Kampania wyborcza trwała do 28 stycznia. Na terenie, na którym odbędą się wybory, od północy z piątku na sobotę do końca głosowania będzie obowiązywała cisza wyborcza, podczas której nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, czyli publicznie nakłaniać lub zachęcać do głosowania w określony sposób.

reklama

Przedterminowe wybory zostały zarządzone w związku ze śmiercią dotychczasowego burmistrza Korsz Ryszarda Ostrowskiego. Zmarł on 5 listopada ubiegłego roku, pięć dni później Komisarz Wyborczy w Olsztynie wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatu burmistrza.

Ryszard Ostrowski był burmistrzem miasta i gminy Korsze od 2006 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. – jako kandydat KWW Porozumienie dla Korsz – wygrał w pierwszej turze, uzyskując 52,03 proc. głosów. Wcześniej był m.in. miejskim radnym (1994-1998), wiceburmistrzem Korsz (2000–2002) i sekretarzem urzędu miasta w Kętrzynie (2003-2004). Lokalne media podawały, że zmarł po ciężkiej chorobie, od kilku miesięcy był na zwolnieniu lekarskim. Miał niespełna 60 lat.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne