reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kolejny „sukces” radnych? Zdrożeją bilety, opłaty za parkowanie i usługi pogrzebowe

WiadomościKolejny "sukces" radnych? Zdrożeją bilety, opłaty za parkowanie i usługi pogrzebowe

Od kwietnia z 3,4 zł do 4 zł zdrożeją w Olsztynie jednorazowe bilety za przejazd komunikacją miejską, ale nie dotyczy to osób płacących Olsztyńską Kartą Miejską – zdecydowali w środę radni. Wzrośnie też część opłat za parkowanie i opłaty na cmentarzach komunalnych.

reklama

Podczas środowej sesji rada miasta przegłosowała podniesienie niektórych opłat za przejazdy komunikacją miejską: od 1 kwietnia cena biletu jednorazowego wzrośnie o 60 groszy. Proporcjonalnie zdrożeją także tzw. bilety krótkoterminowe, tj. 30-, 45- i 90-minutowe.

Dotychczasowe ceny nie zmienią się jednak w przypadku pasażerów płacących za przejazd tzw. elektroniczną portmonetką Olsztyńskiej Karty Miejskiej.

reklama

Według olsztyńskiego magistratu – dla porównania – jednorazowy bilet np. w Lublinie kosztuje 4,20 zł, w Białymstoku 4 zł, a w Zielonej Górze 4,40 zł.

Zgodnie z decyzją radnych, nie podrożeją tzw. bilety okresowe, czyli dobowe, miesięczne czy roczne, co – według pomysłodawców – ma premiować pasażerów regularnie korzystających z miejskiej komunikacji.

reklama

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz tłumaczył podniesienie niektórych cen za przejazdy chęcią utrzymania poziomu usług transportu publicznego w mieście przy wzroście kosztów spowodowanym inflacją. Radnym, którzy krytykowali podwyżki, zarzucił populizm.

Z danych przedstawionych na sesji wynika, że w budżecie Olsztyna na 2022 r. koszt utrzymania komunikacji zbiorowej jest szacowany na ponad 98 mln zł, a w czasie pandemii zmniejszyły się wpływy ze sprzedaży biletów.

„Nie ma wzrostu taryf biletów w komunikacji miejskiej dla tych wszystkich osób, które chcą, mają i będą korzystać z Olsztyńskiej Karty Miejskiej” – podkreślał prezydent Grzymowicz, który przypomniał, że dotychczas wydanych zostało ponad 125 tys. takich kart.

Jedna z radnych zwróciła uwagę, że w trakcie sesji nie było w urzędowym BIP – zgłoszonych dodatkowo do porządku obrad – projektów uchwał dotyczących podwyżek biletów, co uniemożliwiało mieszkańcom zapoznanie się z nimi. Inna zauważyła, że radni nie otrzymali analizy, jakie skutki przyniosła poprzednia podwyżka wprowadzona od marca ubiegłego roku.

Za uchwałą o nowych cenach biletów zagłosowało 13 radnych, przeciwko było dziewięciu, w tym z opozycyjnego do władz miasta klubu PiS.

Rada miasta uchwaliła też większością głosów nowe stawki w Strefie Płatnego Parkowania. Obecnie za półgodzinne parkowanie w strefie czerwonej trzeba zapłacić 2 zł, a za pierwszą godzinę (i każdą kolejną powyżej trzeciej godziny parkowania) – 3,90 zł. W strefie zielonej to odpowiednio 1,20 zł i 2,50 zł.

Od 1 kwietnia stawki wzrosną do 2,30 zł za pół godziny oraz 4,50 zł za pierwszą godzinę (i każdą kolejną powyżej trzeciej godziny postoju). Natomiast w strefie zielonej będzie to 1,50 zł i 3 zł. Bez zmian pozostają ceny abonamentów.

Radni zaakceptowali również nowy cennik usług Zakładu Cmentarzy Komunalnych. Zmiany dotyczą m.in. opłaty za udostępnienie na 20 lat miejsca na grób urnowy (o wymiarach 0,6 na 0,6 m), za wjazd pojazdów na cmentarz i usługi świadczone w miejskich domach przedpogrzebowych. Według urzędników większość tych zmian ma charakter regulacyjny, tj. zaokrąglenia stawek oraz indeksacyjny, spowodowany wzrostem kosztów.

Wprowadzono możliwość zarezerwowania za życia miejsca w murowanym zbiorowym grobie urnowym przez osoby samotne, w przypadku których nie będzie opiekuna grobu po ich śmierci.

Podjęte uchwały czekają na publikację w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podczas środowej sesji radni nie zajęli się natomiast projektem uchwały dotyczącej powrotu do stawek za ogródki gastronomiczne, które zostały obniżone w maju 2020 r. w związku z sytuacją pandemiczną i lockdownem.

„Kolejna fala zakażeń koronawirusem nie daje pewności, czy ponownie nie zostaną wprowadzone radykalne obostrzenia. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Dlatego zdecydowałem o wycofaniu mojego wniosku, co do tej uchwały” – wyjaśnił prezydent Grzymowicz.

źródło: PAP

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama

13 KOMENTARZY

13 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×