fbpx
-5 C
Olsztyn
niedziela, 23 stycznia, 2022
reklama

PIT 2021 – którą deklarację wybrać? Do kiedy złożyć?

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Osoby, które osiągają dochody rozliczane przez płatników oraz prowadzący własną działalność gospodarczą, zobowiązani są do złożenia rocznej deklaracji podatkowej. W tym celu należy przede wszystkim wybrać właściwy formularz, który zostanie przekazany do urzędu skarbowego. Jaką deklarację wybrać w konkretnych przypadkach?

PIT dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej

Osoby fizyczne, których dochody rozliczane są za pośrednictwem płatników, wybierają formularz PIT-37. Nie ma tutaj znaczenia, czy posiadamy jedno, czy kilka źródeł dochodu – jeśli wszystkie rozliczane są przez osobę trzecią (płatnika), to należy złożyć jedną deklarację podatkową. W niej należy uwzględnić wszystkie osiągnięte w danym roku podatkowym dochody pochodzące na przykład z:

  • umowy o pracę,
  • umowy cywilnoprawnej,
  • renty lub emerytury.

Osoby fizyczne mogą złożyć PIT 2021 Online bądź też tradycyjnie, za pomocą formularza papierowego. PIT-37 składamy do 2 maja 2022 roku.

Deklaracje podatkowe dla przedsiębiorców

reklama

Nieco inaczej kwestia wyboru formularza podatkowego wygląda w przypadku przedsiębiorców. Oni bowiem wybierają deklarację zgodnie z formą, w jakiej były opodatkowane w danym roku ich dochody. I tak przedsiębiorcy wybierają:

  • PIT-16(A) – jeśli rozliczają się za pomocą karty podatkowej,
  • PIT-28 – jeśli za formę rozliczania się z fiskusem wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
  • PIT-36 – gdy ich formą rozliczenia jest skala podatkowa,
  • PIT-36L – jeżeli rozliczają się za pomocą podatku liniowego.
reklama

Co ciekawe, deklarację podatkową PIT-28 wypełniają również osoby fizyczne, które uzyskują dochody z najmu lub dzierżawy nieruchomości. Ważne, aby wybrać deklarację podatkową odpowiednią do sposobu opodatkowania w roku, za który składamy formularz. Jest to niezwykle istotne w przypadku zmiany firmy opodatkowania wraz z początkiem nowego roku. Przykładowo przedsiębiorcy, którzy w 2021 roku rozliczali się za pomocą ryczałtu, a od 2022 roku przechodzą na podatek liniowy, jako deklarację za 2021 rok wybierają PIT-28. Tymczasem za rok 2022 będą się rozliczać przy pomocy formularza PIT-36L. Wszystkie deklaracje poza PIT-28 złożyć należy do 2 maja 2022 roku. Tymczasem PIT-28 składamy do 28 lutego 2022 roku.

Czytaj też:  Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Inne deklaracje podatkowe, o których warto pamiętać

Podatnicy powinni pamiętać także o innego rodzaju deklaracjach, które być może zobowiązani będą złożyć. Mowa tutaj o formularzu PIT-38, który składa się w przypadku osiągania dochodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Dla podatników, którzy osiągnęli dochód z tytułu zbycia nieruchomości, dedykowany jest formularz PIT-39. Dotyczy on jednak jedynie tych nieruchomości, które były nabyte bądź wybudowane w latach 2015-2021. Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną kwestię, a mianowicie osiąganie dochodu z kilku źródeł, w tym z prowadzonej działalności gospodarczej. Jeśli podatnik rozlicza się na podstawie ryczałtu, a jednocześnie jest zatrudniony na umowę o pracę, to składa dwie deklaracje podatkowe. To samo ma miejsce w przypadku rozliczania się na podstawie podatku liniowego. Jedynie w przypadku skali podatkowej podatnik może wykazać wszystkie dochody na formularzu PIT-36. 

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama