fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Jest w końcu szansa na odrestaurowanie zabytkowej rondeli, ale też zakup autobusów elektrycznych

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Modernizację boiska piłkarskiego, odrestaurowanie zabytkowej rondeli oraz zakup elektrycznych autobusów zgłosi olsztyński samorząd do Programu Inwestycji Strategicznych. Do 15 lutego każdy samorząd może złożyć trzy wnioski o dofinansowanie inwestycji.

Olsztyński urząd miasta przypomniał, że ruszył nabór do drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych a każdy samorząd może złożyć trzy wnioski o dofinansowanie inwestycji. Limity dla każdego z nich to odpowiednio: do 5 mln zł, do 30 mln zł i do 65 mln zł. Wnioski należy złożyć do 15 lutego.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz po ustaleniach z radnymi poinformował, jakie inwestycje zostaną zgłoszone do programu. Projekt, który zostanie zgłoszony w limicie do 5 milionów złotych to: modernizacja boiska piłkarskiego na Dajtkach, przy Szkole Podstawowej nr 18. Miasto ma już gotowy projekt budowlany, bo boisko wymaga kompleksowej modernizacji.

reklama

Druga inwestycja, do 30 mln zł, to projekt uczytelnienia reliktów przy wysokiej Bramie.

reklama

Jak wskazał prezydent Grzymowicz, inwestycja ta będzie współgrała z krańcówką tramwajową i będzie to część ambitnego projektu Biura Dżus GK Architekci, które zwyciężyło w ogólnopolskim konkursie na uczytelnienie terenu przy Wysokiej Bramie. „Teraz chcielibyśmy zrealizować pierwszą część, ale docelowo projekt zakłada nie tylko wyeksponowanie rondeli i zagospodarowanie tego terenu, ale także uczytelnienie dalszego przebiegu murów obronnych wzdłuż ul. Nowowiejskiego” – wyjaśnił prezydent Olsztyna.

Za 30 milionów złotych m.in. ma zostać odrestaurowana, odkryta przed kilkoma laty, rondela, wybudowany mur oporowy a także zagospodarowany cały teren.

Wyjaśnił, że po wojnie nie były przestrzegane żadne warunki dotyczące ochrony zabytków, w tym i te dotyczące Wysokiej Bramy. Wybudowano tam kolektor wodociągowy o średnicy 500 mm, który będzie wymagał przebudowy. Przebudować trzeba też biegnące tam instalacje gazowe i cieplne.

Czytaj też:  Warmińsko-Mazurskie. IMiGW ostrzega przed silnymi mrozami

Jak wskazują samorządowcy, prace będą prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem odkryte tam zostaną kolejne, cenne relikty. Przy okazji wzmocnione zostaną fundamenty Wysokiej Bramy. Całe nowe zagospodarowanie terenu ma być wykonane równolegle z krańcówką tramwajową na Placu Jedności Słowiańskiej. Prace mają się zakończyć do końca 2023 roku.

Trzeci projekt, do 65 mln zł, zakłada zakup 20 autobusów elektrycznych wraz z niezbędną infrastrukturą. Projekty, które zostaną wybrane do realizacji, będą mogły otrzymać bezzwrotne dofinansowanie nawet do 98 proc. wartości inwestycji.

Jak poinformował olsztyński magistrat, dodatkowo Olsztyn został zakwalifikowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa jako gmina popegeerowska i w planach ma też złożenie równolegle dwóch dodatkowych wniosków. W kategorii do 2 mln zł – będzie to modernizacja i przebudowa dachu Pałacu Młodzieży, czyli zadanie, które będzie pierwszym etapem modernizacji tego budynku. Natomiast w kategorii do 3 mln zł władze miasta zamierzają złożyć projekt uruchomienia pięciooddziałowego przedszkola w Szkole Podstawowej nr 12.

„Ta kwota nie wystarczy na całe zadanie, ale byłaby dużym odciążeniem dla gminnego budżetu. Mamy dokumentację projektową i trzymamy kciuki, żeby wszystkie nasze wnioski zostały zakwalifikowane do dofinansowań” – ocenił Grzymowicz.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

14 KOMENTARZY

14 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama