1 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Straż Graniczna podała dane kogo najwięcej nielegalnie zatrudnia się na Warmii i Mazurach

OlsztynStraż Graniczna podała dane kogo najwięcej nielegalnie zatrudnia się na Warmii i...

Obywatele Ukrainy stanowili w ub. roku największą liczbę nielegalnie zatrudnionych na Warmii i Mazurach cudzoziemców, bo aż 88 proc. Najwięcej nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców pracowało w powiecie olsztyńskim – podała Warmińsko-Mazurska Straż Graniczna.

reklama

Rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz poinformowała, że funkcjonariusze straży w 2021 roku przeprowadzili 210 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Kontrolami objęto prawie 6 tys. (blisko 4,8 tys. – 2020 r.) obcokrajowców i stwierdzono, że 825 osobom powierzono pracę nielegalnie (1 tys. 76 – 2020 r.).

Jak wskazała, głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były: praca bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy oraz praca na innych warunkach niż określone w zezwoleniu lub oświadczeniu. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej naruszenia przepisów stwierdzili w branżach pośredniczących w zatrudnianiu – 78 proc. W budownictwie pracowało nielegalnie 12 proc. cudzoziemców, a w zakładach produkcyjnych i usługowych po 4 proc. obcokrajowców – podała.

W Olsztynie skazani odpracują wyroki
reklama

Obywatele Ukrainy stanowili największą liczbę nielegalnie zatrudnionych cudzoziemców, bo aż 88 proc. Natomiast Gruzinów i Białorusinów pracujących na Warmii i Mazurach niezgodnie z przepisami było po 3 proc.

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej stwierdzili, że 29 proc. obcokrajowców pracowało nielegalnie w powiecie olsztyńskim, 12 proc. w ełckim, 10 proc. w nidzickim. Natomiast w powiecie mrągowskim było 9 proc., w działdowskim i gołdapskim po 7 proc.

reklama

W 2021 roku funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 62 wnioski o ukaranie pracodawców. Ponadto przedsiębiorców, którzy naruszyli przepisy o zatrudnianiu cudzoziemców ukarali mandatami na kwotę blisko 50 tys. zł. Natomiast sądy z Warmii i Mazur wymierzyły właścicielom firm grzywny na kwotę ponad 170 tys. zł. – poinformowała mjr Aleksandrowicz. 

źródło: PAP

Śmierć dwóch pracowników. Ich szef Dariusz J. dopuścił do tego?
reklama
reklama
reklama
reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Wiec
8 stycznia 2022 10:30

A kogo innego???islam tylko ciągnie na socjalu więc do pracy się nie wybiera jak w innych częściach Europy!!!!!

Popularne

W Olsztynie skazani odpracują wyroki