fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Trzej Królowie przeszli z mini orszakiem z katedry na starówkę

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Mini orszak Trzech Króli przeszedł w czwartek z olsztyńskiej katedry do szopki na staromiejskim rynku. Na taką formę świętowania uroczystości zdecydowano się w Archidiecezji Warmińskiej drugi rok z rzędu, ze względu na sytuację epidemiczną.

Olsztyńskie uroczystości rozpoczęła msza św. w konkatedrze św. Jakuba. Liturgii przewodniczył arcybiskup warmiński Józef Górzyński. Podczas homilii metropolita ocenił, że współczesny człowiek wykazuje brak gotowości na czytanie znaków z nieba, które są po to, żeby rozpoznał drogę swojego życia, jako drogę zbawienia, i nią poszedł.

„Kiedy my dzisiaj w znakach przywołujemy te postaci mędrców czy królów, to właśnie po to, żebyśmy patrzyli na nich i uczyli się tej postawy poszukiwania prawdy i otwartości na prawdę, którą Bóg objawia” – podkreślił.

reklama

Hierarcha przypomniał, że o mędrcach mówiono, że są „gotowi i zdolni czytać znaki nieba, mowę Boga do człowieka”.

reklama

Wierni zgromadzeni w katedrze otrzymali symboliczne, tekturowe korony. Po mszy Trzej Królowie zapraszali do towarzyszenia im w przejściu do stajenki ustawionej na pobliskiej starówce. Proszono o zachowanie przy tym obowiązujących reguł sanitarnych.

Mini orszak przeszedł w pobliże starego ratusza, gdzie ustawiona była szopka. Trzej Królowie złożyli tam swoje dary. Osobom wcielającym się w postacie Świętej Rodziny metropolita warmiński przekazał Pismo św. – jak mówił – jako znak wsparcia każdej rodziny. Potem śpiewano wspólnie kolędy.

W Olsztynie mini orszak odbył się drugi rok z rzędu, zamiast tłumnego orszaku idącego przez centrum miasta na pl. Solidarności. Poprzednio Trzej Królowie wędrowali – jedynie w asyście grajka i kolędnika z Gwiazdą Betlejemską – z katedry do dziecięcego hospicjum Caritas.

Czytaj też:  Marszałek życzy zdrowia i... normalności

Jak powiedział rzecznik kurii ks. Marcin Sawicki, ze względu na sytuację pandemiczną ponownie postanowiono przygotować uroczystość w takiej minimalistycznej formule.

„W naszej archidiecezji przyjęto różne formy, jeśli chodzi o uroczystości Objawienia Pańskiego. W niektórych miejscowościach organizowane są mini-orszaki, w innych jasełka, a jeszcze gdzie indziej odbywa się koncert kolęd” – dodał.

Tegoroczne Orszaki Trzech Króli odbywają się w 668 miejscowościach w Polsce pod hasłem „Dzień dziś wesoły”. Jest to fragment kolędy „Z narodzenia Pana”, która powstała na przełomie XVIII i XIX w.

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także Epifanią lub świętem Trzech Króli. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim).

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama