fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 10 grudnia, 2022
reklama

Prezes olsztyńskiego PiS złożył zawiadomienie w prokuraturze po wypowiedzi prezydenta miasta

OlsztynPrezes olsztyńskiego PiS złożył zawiadomienie w prokuraturze po wypowiedzi prezydenta miasta

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Szef olsztyńskiego PiS Jerzy Szmit złożył w czwartek zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza. Dotyczy ono wypowiedzi Grzymowicza na sesji rady miasta.

reklama

O złożeniu zawiadomienia w Prokuraturze Rejonowej Olsztyn-Północ działacze olsztyńskiego PiS poinformowali w czwartek podczas konferencji prasowej. Chodzi o wypowiedź prezydenta miasta podczas grudniowej sesji, który mówił, że pieniądze wypływające ze Skarbu Państwa powinny być wykorzystywane na transformację energetyczną.

W doniesieniu przytoczono słowa Grzymowicza: „Co zrobiono z tymi pieniędzmi? W części organizacje jakieś neofaszystowskie dostały do wykorzystania. (…) To jest 300 mld zł wyprowadzonych poza budżetem państwa. Sto różnego rodzaju fundacji, sto fundacji, i, oczywiście, neofaszystowskie fundacje, które dostają pieniądze na marsz, chociażby, który odbył się w Warszawie – 3 mln zł, doskonale wiemy.”

reklama

Szmit napisał w zawiadomieniu, że ze zdumieniem przyjął informacje o rzekomym uczestniczeniu organizacji neofaszystowskich, które dodatkowo miałyby korzystać z publicznych dotacji, w organizacji marszu niepodległościowego 11 listopada 2021 r. w Warszawie. Dodał, że według jego wiedzy „przymiotu organizacji neofaszystowskiej albo totalitarnej” nie posiada żadna z organizacji formalnie związanych z organizacją tego marszu.

Poseł Maksymowicz: rozstaję się z partią Polska 2050

Prezes PiS w okręgu olsztyńskim powiedział, że nie mógł pozostawić bez reakcji wypowiadanych przez prezydenta Olsztyna twierdzeń, iż rząd wspiera organizacje neofaszystowskie.

reklama

Według niego, gdyby Grzymowicz miał dowody na istnienie w Polsce takich zakazanych prawem organizacji i ich finansowanie ze środków publicznych, to jako funkcjonariusz publiczny był zobowiązany do powiadomienia organów ścigania. Niedochowanie tego obowiązku stanowiłoby przestępstwo urzędnicze z art. 231 par. 1 – dodał.

Zdaniem Szmita, jeśli natomiast prezydent miasta bezpodstawnie przypisywał propagowanie faszyzmu uczestnikom marszu i legalnym organizacjom społecznym, to może wypełniać to znamiona przekroczenia uprawnień urzędniczych poprzez zniesławienie i znieważenie.

Grzymowicz – proszony o odniesienie się do tych zarzutów – powiedział dziennikarzom, że nie zna treści zawiadomienia. Podkreślił, że jako polityk ma prawo wyrażać opinie i dokonywać ocen. „Powiedziałem, że nie godzę się na to, ażeby nasze środki publiczne, które są uszczuplane w budżetach samorządów, które są przekazywane przez różnego rodzaje fundacje dla również właśnie różnych neofaszystów, mając na względzie takie osoby, które nas na co dzień dzielą” – stwierdził.

Karol Gruszczyński powołuje Komitet Obrony Wyborów w Olsztynie

Pytany, czy podtrzymuje opinie o organizatorach Marszu Niepodległości, odpowiedział, że nie wie, kto z imienia i nazwiska organizował takie marsze, ale za pośrednictwem mediów miał możliwość obserwować, że „bardzo wiele haseł było ksenofobicznych, rasistowskich i dzielących nas jako społeczeństwo”.

„Rozumiem, że pan Szmit składa zawiadomienie do prokuratury pana Ziobry, a więc polityka, który w tej sprawie reprezentuje określoną linię polityczną, więc trudno mi się do tego odnosić. Mam nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek i litera prawa. I, oczywiście, będę ze spokojem oczekiwał tego, co będzie dalej w tej sprawie następowało” – stwierdził Grzymowicz.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

27 KOMENTARZY

27 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama