fbpx
-3 C
Olsztyn
niedziela, 23 stycznia, 2022
reklama

Nowe molo na Plaży Miejskiej z punktem widokowym

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Ponad milion osób każdego roku odwiedza Centrum Rekreacyjno-Sportowe Ukiel. Wkrótce zostaną zrealizowane kolejne działania, by poprawić infrastrukturę, a jednocześnie odciążyć przyrodę.

Budowa nowego mola oraz uzupełnienie oferty turystycznej to jedno z przedsięwzięć, jakie będą w najbliższym czasie realizowane nad jez. Ukiel. Wzmocnione zostaną także brzegi akwenu w pobliżu Słonecznej Polany.

– Nasze miasto jest niewątpliwie atrakcyjne turystycznie – mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Cieszy nas zainteresowanie, z jakim się spotykamy nie tylko w Polsce. Ale to nakłada na nas dodatkowe obowiązki, jak choćby zadbanie o nasz skarb, czyli środowisko naturalne. Nasze działania zmierzają właśnie w tym kierunku.

reklama

Powstanie nowoczesnej infrastruktury nad jez. Ukiel spowodowało wzrost zainteresowania tym obszarem ze strony mieszkańców, ale także gości odwiedzających Olsztyn. To wiąże się także ze zwiększoną presją człowieka na cenny przyrodniczo obszar.

reklama

Wśród najważniejszych elementów projektu jest przebudowa mola przy plaży miejskiej tak, by utworzyć punkt widokowo-obserwacyjny. Powstanie całkowicie nowa konstrukcja w miejsce dotychczasowej, która liczy już niemal ćwierć wieku.

Czytaj też:  Analiza: w listopadzie br. w sklepach o 27 proc. mniej wizyt niż w 2019 r.

Poza tym zostaną umocnione brzegi przy Słonecznej Polanie, by uniemożliwić spływanie gruntów do jeziora. Zaplanowano zakup lunet i lornetek, by umożliwić zdalną obserwację przyrody i gatunków cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek. Efektem ma być również powstanie mobilnej aplikacji z materiałami dydaktycznymi i wirtualnej ścieżki, która prowadzić będzie wyznaczoną trasa w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski-jez. Ukiel.

– Unia Europejska finansuje to zadanie w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych – mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, Justyna Sarna-Pezowicz.

Zaplanowane prace mają być zrealizowane do końca kwietnia, czyli jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.

źródło: UM Olsztyn

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama