fbpx
-1 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Skansen w Olsztynku wyremontuje zabytkowy wiatrak z Dobrocina

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Za ponad 1,8 mln zł zostanie wyremontowany XIX-wieczny wiatrak z Dobrocina, znajdujący się w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku. To jeden z ostatnich z drewnianych wiatraków typu holenderskiego w woj. warmińsko-mazurskim.

„Prace potrwają około pół roku, a w ich efekcie wiatrak odzyska dawny blask, a przede wszystkim śmigła, których wielkość zawsze wywiera na zwiedzających ogromne wrażenie” – poinformował olsztynecki skansen.

Generalny remont obejmie m.in. naprawę, konserwację oraz odtworzenie elementów drewnianych i metalowych, w tym wykonanie nowych skrzydeł i remont mechanizmu obracania wiatraka. Zadanie finansowane jest z budżetu województwa.

reklama

Drewniany wiatrak typu holender pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. W latach 1962-65 został przeniesiony ze wsi Dobrocin w gminie Małdyty do muzeum w Olsztynku. Jest jednym z ostatnich tego typu wiatraków w regionie.

reklama

Jest posadowiony na kamiennej podmurówce. Jego korpus jest nieruchomy, a obracać w kierunku wiatru może się tylko głowica, czyli tzw. czapa, na której osadzone są skrzydła.

Czytaj też:  Pies uratował życie swojemu panu. Został zaatakowany nożem

To jeden z czterech młynów wietrznych znajdujących się w skansenie. Poza nim są jeszcze dwa wiatraki o konstrukcji typu paltrak i jeden typu koźlak, który powstał w XVIII wieku, a w 1974 r. został przeniesiony do Olsztynka z miejscowości Wodziany.

Olsztyneckie Muzeum Budownictwa Ludowego dysponuje terenem o powierzchni 94 ha, na którym zgromadzono 79 obiektów architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla i Małej Litwy. Są to budynki mieszkalne, sakralne, zabudowania gospodarcze i przemysłowe. Zbiory muzealne liczą ponad 14 tys. eksponatów, głównie związanych z tradycyjnymi metodami pracy i obrzędami na wsi w XIX i XX wieku.

źródło: PAP, fot. Muzeum Budownictwa Ludowego

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama