fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Andrusiewicz: kolejny dzień spadków zakażeń koronawirusem, ale cały czas wysoka liczba zgonów

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Mamy kolejny dzień spadków zakażeń – tym razem wyższy o blisko 30 procent. Niestety mamy nadal wysoki pułap w zakresie liczby zgonów, tu cały czas jesteśmy na szczycie – powiedział we wtorek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Badanie potwierdziło 9843 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 549 osób z COVID-19 – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.

„Mamy kolejny dzień spadków zakażeń – tym razem większy o blisko 30 procent. Bardziej miarodajne jest porównywanie tygodnia do tygodnia i w takim raporcie widzimy, że jesteśmy teraz na poziomie spadków rzędu 34 procent. Nie ma już w tej chwili województwa, którego spadki byłyby niższe niż 20 procent, raczej większość województw jest w okolicach 30 procent spadków. Natomiast woj. lubuskie, warmińsko-mazurskie – to są spadki rzędu 42 proc.” – poinformował Andrusiewicz na wtorkowym briefingu.

reklama

Jak dodał, w związku z ostatnimi dniami poświątecznymi odnotowano delikatny wzrost zajętych łóżek. Jak ocenił, to sytuacja naturalna po weekendach i po świętach. „Wówczas pacjenci są raportowani jako pacjenci nowi” – zauważył.

reklama

„Patrząc na dane tygodniowe: w 15 województwach odnotowaliśmy spadki zajętych łóżek. Co za tym idzie – mamy już 4 województwa, w których zdejmowany jest bufor łóżkowy, to znaczy że te łóżka przeznaczamy już dla innych pacjentów. Są to województwa lubelskie, podlaskie, podkarpackie, mazowieckie, dolnośląskie. W mazowieckim w ostatnim tygodniu najwięcej pacjentów covidovych ubyło właśnie z lóżek szpitalnych – ponad 400. W woj. wielkopolskim i lubelskim te spadki są rzędu 200 i powyżej osób na łóżkach. W woj. podlaskim zajętość łóżek jest na poziomie 35-36 proc” – powiedział rzecznik MZ.

Czytaj też:  Gwałtowny wzrost zakażeń. To rekord pandemii w Polsce

Niestety – jak dodał – mamy nadal wysoki pułap w zakresie liczby zgonów. „Tu cały czas jesteśmy na szczycie. Spośród dzisiejszych 549 zgonów – 410 to osoby, które nie były chronione szczepieniem. To jest blisko 75 proc.” – poinformował.

Wśród zmarłych dominują osoby powyżej 65. roku życia. „To powyżej 83 proc. wszystkich, którzy zostali zaraportowani jako ci, którzy niestety nie poradzili sobie z covidem. Średnia wieku osoby zmarłej z tego najnowszego raportu to 75 lat” – powiedział rzecznik MZ. 

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama