reklama

Nowe serwisy na TKO: Sport | Nekrologi

W sercu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM po raz 10 stanęła niezwykła choinka

OlsztynW sercu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM po raz 10 stanęła niezwykła choinka

Choinka z listem w butelce.

W sercu Biblioteki Uniwersyteckiej UWM po raz 10 stanęła niezwykła choinka. Tym razem pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej UWM postanowili wesprzeć ideę zero waste i zaapelować o dbałość o środowisko.

reklama

W piątek 17 grudnia, tuż przed świętami Bożego Narodzenia w sercu Biblioteki, pod kopułą na I piętrze, stanęła niezwykła choinka. Pracownicy biblioteki już po raz dziesiąty postanowili wprawić społeczność akademicką w świąteczny nastrój i chwilę zadumy. Motywem przewodnim tegorocznej ponad 2-metrowej konstrukcji stał się symboliczny list w butelce.

Wiadomość umieszczona w plastikowym sercu, skierowana jest do każdego z nas i jest swoistego rodzaju manifestem klimatycznym. Tegoroczna konstrukcja składa się z ponad 620 półtoralitrowych butelek, mierzy ponad 2 metry i waży około 26 kg. Właśnie tyle plastiku, według danych z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, statystyczny Polak zużywa w ciągu dwóch miesięcy.

reklama

W środku umieszczono karty publikacji, które wycofano z użytku w dawnych bibliotekach Uniwersytetu, czyli Akademii Rolniczo-Technicznej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Zwoje umieszczone w butelkach zawierają teksty w różnych językach i dotyczą różnych dziedzin nauki. Choinkę dopełniają uniwersyteckie barwy umieszczone za pomocą szaro-zielono-niebieskich korków. Sztuczny i zużyty materiał przypominać ma o tym, jak ważna jest troska o naszą planetę. 

— Inspiracją tegorocznej konstrukcji było wsparcie inicjatyw, które miały na celu edukowanie i motywowanie do działań na rzecz obniżania emisji CO2. — informuje Katarzyna Bikowska, która wraz z zespołem odpowiadała za konstrukcję.

Konstrukcje świąteczne Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie to już bożonarodzeniowa tradycja. Rozpoczęta w grudniu 2011 roku choinką z książek. Pierwszą tego typu w Polsce, a drugą na świecie! W kolejnych latach budowa niezwykłej choinki na stałe wpisała się w kalendarz bibliotecznych wydarzeń. Każde kolejne świąteczne drzewko zbudowane było według unikatowego zamysłu, aby sprostać światowej popularności pierwszej choinki.

Dlatego mogliśmy zobaczyć m.in. choinki z szuflad katalogów, starych kart katalogowych, eteryczne konstrukcje z książeczek origami czy ażurowy recykling publikacji UWM z okazji jego 20-lecia. Swoją reprezentację miały także współczesne nośniki danych, reprezentowane przez choinki z CD czy dyskietek. 

Informacje o wyjątkowych drzewkach powstających w grudniu w budynku Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie dotarły już w różne części świata. Dzięki pierwszej choince książek o brązowo-złotej obwolucie wypromowano ideę, ale teżce zyskano naśladowców w Polsce i na świecie.

Na życzenie Ministerstwa Nauki została odtworzona w 2012 roku i uświetniła hol państwowej instytucji. Z kolei choinka z szuflad katalogowych została pozytywnie odebrana np. przez bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie. Choinka z kart katalogowych została uznana przez Europejskie Forum Fotograficzne za jedną z siedmiu najpiękniejszych choinek świata. Wypatrzył ją brytyjski dziennik „The Guardian” i umieścił zdjęcie w jednym z grudniowych wydań.

źródło: UWM

Tym żyje Olsztyn

reklama
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Czarter jachtów na Mazurach 2026 – ile kosztuje komfortowy rejs?

Czarter mazury – ile kosztuje tydzień na jachcie?

Kizo ponownie wystąpi nad Jeziorem Kortowskim!

Kizo, czyli popularny raper i autor tekstów, rozkręci imprezę na Plaży Kortowskiej.

Który środek do demakijażu rzęs jest lepszy: żel, krem czy płyn?

Kremowy zmywacz do makijażu to komfort i maksymalna kontrola.

Pikniki firmowe – najlepsze imprezy integracyjne na lato!

Najlepsze gry i zabawy integracyjne dla pracowników.

Nowy punkt szkoły Hirpol w Olsztynie już działa. Otwarcie na Jarotach okazało się sukcesem

Szkoła z możliwością nauki w Maserati otworzyła nowy punkt na Jarotach i przyciągnęła wiele ludzi.

Czy zdrowie można wliczyć w koszt prowadzenia biznesu?

Koszty zdrowotne jako część budżetu firmy.

250 operacji robotycznych czyli nowoczesne możliwości  leczenia raka prostaty w MSZ w Olsztynie

Doświadczeni operatorzy: Mirosław Łesiów i Rafał Steckiewicz z Certyfikatami obsługi robota da Vinci.
reklama
reklama