Od poniedziałku 20 grudnia do 9 stycznia 2022 roku zostaną zawieszone zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a wprowadzone zostanie nauczanie zdalne – zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ograniczenie stacjonarnego funkcjonowania szkół podstawowych i ponadpodstawowych obejmuje także placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego, szkoły artystyczne i placówki artystyczne.
Rozporządzenie nie dotyczy przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego. Dyrektorzy szkół przy nauczaniu zdalnym dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej lub klas szkoły artystycznej, odpowiedzialni za klasom I-III szkoły podstawowej, których rodzice nie mogą zapewnić im opieki, będą musieli umożliwić opiekę świetlicową, jeśli rodzice złożą takie wnioski.
Nauka zdalna będzie przeprowadzana tylko przez trzy dni przed przerwą świąteczną, a po przerwie uczniowie wrócą do szkoły na kilka dni – trzy lub cztery. Święto Trzech Króli 6 stycznia jest dniem wolnym, a piątek 7 stycznia dla wielu szkół jest dniem wolnym od zajęć. Ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty nie obejmuje młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, specjalnych ośrodków wychowawczych i poradni psychologiczno-pedagogicznych.
W przypadku szkół podstawowych specjalnych i szkół ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych i zorganizowanych w podmiotach leczniczych i w jednostkach pomocy społecznej o tym, czy będą prowadzone tam zajęcia w formie stacjonarnej, będzie decydował dyrektor, przy zachowaniu całkowitej dobrowolności ze strony rodziców dzieci i młodzieży.
Uczniowie korzystający z internatów i burs będą mieli możliwość przebywania tam, jeśli warunki nie pozwalają na powrót do domu i korzystanie z nauki zdalnej w miejscu zamieszkania. Dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego i placówek kształcenia ustawicznego będą mogli zorganizować zajęcia praktyczne stacjonarnie.
Zajęcia praktyczne zawodu również będą mogły być prowadzone stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia. Możliwe będzie także organizowanie konsultacji z nauczycielem dla uczniów przygotowujących się do egzaminów. Uczniowie uczestniczący w konkursach, olimpiadach i turniejach będą mieli możliwość udziału w tych zawodach wiedzy, za zgodą dyrektora szkoły, centrum lub placówki.
źródło: PAP