fbpx
-1 C
Olsztyn
środa, 19 stycznia, 2022
reklama

Zanotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu Omikron w Polsce

reklama

Trzyletnia dziewczynka zakażona wariantem omikron koronawirusa czuje się już dobrze. Objawy chorobowe ustąpiły. Dziewczynka była przetestowana z uwagi na fakt, że skarżyła się m.in. na katar i miała nudności i wymioty – poinformował w piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Podczas briefingu prasowego Andrusiewicz przypomniał, że w piątek zanotowano drugi potwierdzony przypadek wariantu omikron koronawirusa w kraju. Zakażona to trzyletnia dziewczynka z Warszawy. „Dzisiaj dziewczynka czuje się już dobrze. Objawy chorobowe ustąpiły. Dziewczynka była przetestowana z uwagi na fakt, że skarżyła się m.in. na katar i miała nudności i wymioty. Stąd też 14 grudnia test wykonany, wynik pozytywny. Wczoraj sekwencjonowanie i wariant omikron stwierdzony, drugi wariant omikron. Z tym, że to jest pierwszy u obywatela Polski na naszym terenie” – powiedział.

Dodał, że potwierdzony w czwartek przez katowicki sanepid pierwszy przypadek wariantu omikron w Polsce stwierdzono u obywatelki Lesotho. „Ta pani czuje się dobrze i jest w izolacji. Jednak wystąpiły objawy u jednej z osób, które kontaktowały się z tą panią bezpośrednio. Stąd też tam sanepid działa. Będzie dokonywany wymaz i będzie weryfikowane, czy też osoba z bliskiego kontaktu nie jest zakażona koronawirusem. Decyzja sanepidu jest jednoznaczna: zwalniamy takie osoby, które są w izolacji dotknięte wariantem omikron oraz osoby w kwarantannie, które miały kontakt z osobą zakażoną wariantem omikron po wykonaniu dwóch negatywnych testów” – zaznaczył rzecznik MZ.

Czytaj też:  Badanie: 27 proc. małych i średnich firm spodziewa się pogorszenia warunków biznesowych w 2022 r.
reklama

Andrusiewicz przekazał też, że choć trzyletnia dziewczynka nie ma już objawów zakażenia, występują one u jej rodziców. „Zarówno rodzice, jak i dziewczynka znajdują się w izolacji. Choć rodzice są zaszczepieni, długotrwały kontakt tutaj mógł narazić ich na zakażenie. Co istotne, wszystkie dzieci z grupy przedszkolnej, które miały kontakt z tą dziewczynką, już znajdują się w kwarantannie z uwagi na fakt, że tam koronawirus wystąpił u jednego z kolegów tej dziewczynki, więc ta grupa już znajduje się w kwarantannie” – wyjaśnił.

Według rzecznika MZ, do tej pory nie ma potwierdzenia, aby „w tej grupie był wariant omikron”. „U tego chłopca ten wariant nie został potwierdzony. Mamy potwierdzony u dziewczynki. W tej chwili sanepid warszawski kontaktuje się ze wszystkimi rodzicami. Jest to o tyle proste, że po zakażeniu chłopca z grupy mamy namiary na wszystkich rodziców. Jest tutaj formułowana prośba o skierowanie wszystkich dzieci na testy. I najprawdopodobniej testowanie będzie dotyczyło również rodziców dzieci z przedszkola. Na pewno dzisiaj zostaną przetestowani rodzice wskazanej dziewczynki” – powiedział.

Andrusiewicz podsumował, że „na dzień dzisiejszy więcej stwierdzonych przypadków omikron w Polsce nie mamy”. „Sytuacja na pewno jest rozwojowa i musimy się liczyć z tym, że kolejne przypadki będziemy potwierdzać w najbliższych dniach i tygodniach” – stwierdził. 

źródło: PAP