3 C
Olsztyn
sobota, 20 kwietnia, 2024
reklama

Zarząd SM “Pojezierze” może mieć poważne kłopoty. Sprawy trafiły do Prokuratury Krajowej

WiadomościZarząd SM "Pojezierze" może mieć poważne kłopoty. Sprawy trafiły do Prokuratury Krajowej

Od lat wraca temat “kamienic tylko dla swoich” i zarzutów wobec prezesa SM “Pojezierze”. Kilkukrotnie temat był umarzany przez olsztyńską prokuraturę. Tym razem stał się przedmiotem zainteresowania Prokuratury Krajowej kierowanej przez Bogdana Święczkowskiego, pierwszego zastępcę Zbigniewa Ziobry.

reklama

Budynki dla “swojaków”

Kwestia nabywania budynków w Olsztynie przez “krewnych i znajomych królika” w przypadku inwestycji SM “Pojezierze” ciągnie się latami. Prokuratura jak dotąd wydawała się bezradna, mimo ustaleń Policji, iż lokale w kolejnych inwestycjach są nabywane po zaniżonej cenie, która nie uwzględnia wartości gruntu.

Najpierw rozgorzała afera o kamienicę przy Kołobrzeskiej 7a, gdzie metr mieszkania z podziemnym garażem “swoi” mogli kupić już za 3 850 zł. Kto należał do wybranych nabywców? Dziwnym zbiegiem okoliczności była to na przykład Przewodnicząca Rady Nadzorczej spółdzielni, synowie prezesa, pracownicy spółdzielni. Mieszkań “brakło” dla innych chętnych. Mieszkania wystawione do sprzedaży zostały niemalże natychmiast po ich otrzymaniu, za cenę o wiele wyższą niż cena nabycia. Im większy metraż, tym większa miała być oczywiście strata spółdzielni – i większy zysk prywatnych nabywców.

reklama

Kolejnym budynkiem, w którym lokale rozeszły się w tym samym procederze była luksusowa inwestycja przy Al. Piłsudskiego. Kto nabył 420 metrów kwadratowych lokalu użytkowego? Nie kto inny, jak sam Prezes spółdzielni mieszkaniowej – donoszą działacze społeczni. W związku z powyższym, z lokalu kredytowanego przez spółdzielców zyski czerpie właściciel – nie spółdzielnia. Po raz kolejny, działania takie nie wzbudziły najmniejszych “kontrowersji” w opinii prokuratury.

Zawiadomienie do Prokuratury Krajowej

Tym razem, mieszkańców SM “Pojezierze” wspiera senator Lidia Staroń. Złożyła ona zawiadomienie do prokuratury, z wnioskiem o rozpoznanie sprawy poza Olsztynem. Wielokrotne umarzanie poprzednich spraw przez prokuraturę olsztyńską bowiem pozostawia mieszkańców bez nadziei.

Inwestycją, która zmobilizowała do działania panią senator jest budowa lokali przy ul. Żołnierskiej 19A w Olsztynie. Chodzi o nowoczesny, mieszkalno-użytkowy budynek, położony w znakomitej lokalizacji. 90 lokali o atrakcyjnym rozkładzie, z przestronnymi balkonami to nie lada gratka. Niestety, po raz kolejny, z oferty mieli skorzystać wyłącznie “swoi”, to znaczy osoby, które wybrały władze spółdzielni.

reklama

Jedna z potencjalnych klientek, pani Elżbieta w spółdzielni mieszkaniowej złożyła podanie zaraz po pojawieniu się na stronie spółdzielni ogłoszenia. Jaka była informacja zwrotna? Co prawda decyduje kolejność zgłoszeń, ale pierwszeństwo mają pracownicy spółdzielni. Mieszkańcy zawiadomili prokuraturę, sprawę jak każdą poprzednią umorzono. Co więcej, decyzję podtrzymał sąd, jednocześnie zwracając uwagę, na błędy w postępowaniu i możliwość złożenia kolejnego zawiadomienia. Tym razem nawet odmówiono wszczęcia śledztwa.

Jak ustalono powodem umorzenia śledztwa w przypadku budynku na Żołnierskiej był brak danych dostatecznie uzasadniających popełnienie przestępstwa. “/…/ ustalono, iż budowa budynku została zrealizowana w systemie spółdzielczości „bez zysku”, tzn. środki finansowe na realizacje inwestycji pochodziły z wkładów budowlanych przyszłych nabywców lokali, a tym samym nie doszło do wyrządzenia przez osoby Zarządzające Spółdzielnią znacznej szkody majątkowej. Również i w tym przypadku, Sąd Rejonowy w Olsztynie nie uwzględnił złożonego zażalenia”.

Czy tym razem uda się przeprowadzić rzetelne postępowanie? Wkrótce się dowiemy. Senator Lidia Staroń wniosła dodatkowo o podjęcie na nowo postępowań wcześniej umorzonych i nadzór Prokuratury Krajowej nad całą sprawą.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

9 KOMENTARZY

Polecane
Ogłoszenia