13 C
Olsztyn
piątek, 24 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Materiał partneraJak działa oczyszczacz powietrza?

Wraz ze wzrostem wymagań dotyczących jakości mieszkań i oszczędności energii w sektorze publicznym rosną wymagania dotyczące jakości powietrza, którym oddychamy. Ocieplone pomieszczenia, a co za tym idzie często niedostateczna wentylacja, prowadzą do pogorszenia jakości powietrza. W warunkach przeludnionych miast, zagazowanych ulic, bliskości fabryk przemysłowych nikt nie może zagwarantować, że powietrze wpływające do domu z ulicy jest wystarczająco czyste. A w świetlicy gabinetu, przychodni, sali lekcyjnej czy audytorium, gdzie przez cały dzień przebywa dużo ludzi, powietrze jest bardziej zanieczyszczone niż na ulicy, szczególnie w okresach sezonowych epidemii. Dlatego racjonalnym działaniem byłoby zamontowanie oczyszczacza powietrza.

Do czego służy oczyszczacz powietrza?

reklama

Oczyszczacz powietrza jest zaprojektowany do przepuszczania powietrza przez filtr (lub filtry) w taki sposób, że zdecydowana większość zanieczyszczeń jest wychwytywana na filtrze i nie jest zwracana do obiegu wtórnego. Oczywiście najlepiej, aby oczyszczacz powietrza przefiltrował jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Miarą wydajności oczyszczacza jest CADR (Clean Air Delivery Rate), czyli ilość czystego powietrza dostarczanego przez wyposażony w filtry oczyszczacz. Porównując oczyszczacze powietrza należy pamiętać, że przynajmniej raz na godzinę muszą filtrować powietrze w pomieszczeniu.

Niektóre modele domowych środków czyszczących działają na zasadzie filtracji wielostopniowej (zwykle w zestawie znajduje się kilka rodzajów filtrów). W praktyce oznacza to wzrost wydajności urządzenia i lepsze oczyszczanie powietrza. Dodatkowo w ten sposób można przefiltrować kilka rodzajów zanieczyszczeń – dym, zapachy, alergeny, a także bakterie czy wirusy, dlatego zawsze polecamy wybór oczyszczaczy, które łączą w sobie kilka filtrów. Minimalna skuteczność filtracji powietrza powinna wynosić 90%, ale jak na dzisiejsze standardy najlepsze urządzenia osiągają nawet 99,9%. Na przykład Dyson oczyszczacz powietrza świetnie radzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami.

Urządzenie i zasada działania urządzenia

reklama

Konstrukcja różnych oczyszczaczy może się znacznie różnić, ale wszystkie modele koniecznie zawierają takie elementy jak wielostopniowy system filtracji składający się z co najmniej trzech filtrów (głębokiego i dokładnego oraz usuwania zapachów) oraz wentylatora, który zapewnia wymuszone wtłaczanie zanieczyszczeń . powietrze. Stopień wydajności urządzenia zależy od jakości i ilości filtrów, a także obecności dodatkowych funkcji (nawilżanie, jonizacja, antybakteryjne lub inne). Istotny jest również dobór typów filtrów, biorąc pod uwagę panujące w danym pomieszczeniu rodzaje zanieczyszczeń powietrza oraz potrzeby przebywających w nim osób.

Zadanie oczyszczania powietrza w oczyszczaczach o różnym stopniu złożoności rozwiązuje się w przybliżeniu w ten sam sposób: powietrze z pomieszczenia jest zasysane przez łopatki wentylatora i kierowane do komory filtra. Powietrze przepływające przez filtry jest w różnym stopniu oczyszczane i neutralizowane z różnych zanieczyszczeń: kurzu, kłaczków, sierści zwierząt, dymu tytoniowego, zapachów kuchennych, mikroorganizmów i bakterii.

reklama

Taka instalacja nie dodaje tlenu i czystego powietrza do pomieszczeń, ale zapewnia czystość powietrza recyrkulowanego z pomieszczeń. A to jest zdecydowanie przydatne dla dużych, a zwłaszcza małych mieszkańców domu lub mieszkania.

Oczyszczacz powietrza – rodzaje

Oczyszczacze powietrza wyróżnia stopień oczyszczenia oraz rodzaje filtrów. Istnieją modele:

  • z filtracją wody;
  • z filtrami do mechanicznego, zgrubnego czyszczenia;
  • z filtrami dokładnymi;
  • z adsorpcją, filtry węglowe;
  • z jonizatorem, filtrem elektrostatycznym;
  • z filtrem fotokatalitycznym;
  • z filtrem HEPA
  • z ozonatorem.

Dodatkowe funkcje

Jonizator powietrza

Bardzo ciekawą cechą niektórych oczyszczaczy jest możliwość jonizacji oczyszczonego powietrza. Powietrze jest naładowane jonami ujemnymi, więc cząsteczki przenoszące określony zapach lub dym łączą się i opadają na ziemię.

Tryb automatyczny

Większość oczyszczaczy powietrza jest wyposażona w czujniki (lub przynajmniej jeden czujnik) do monitorowania jakości otaczającego powietrza. Oczyszczacz powietrza zbiera niezbędne dane, aby automatycznie dostosowywać i zmieniać swoją wydajność, więc jeśli urządzenie wykryje, że powietrze nie jest wystarczająco czyste, zwiększy swoją wydajność i przefiltruje więcej powietrza.

Oczyszczacz powietrza Dyson jest oryginalną ofertą na rynku oczyszczaczy powietrza ze względu na swoją konstrukcję. Urządzenie ma niewielkie rozmiary i atrakcyjny wygląd, a ze względu na swoją kompaktowość idealnie nadaje się do wszystkich pomieszczeń.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia