Wraz ze wzrostem wymagań dotyczących jakości mieszkań i oszczędności energii w sektorze publicznym rosną wymagania dotyczące jakości powietrza, którym oddychamy. Ocieplone pomieszczenia, a co za tym idzie często niedostateczna wentylacja, prowadzą do pogorszenia jakości powietrza. W warunkach przeludnionych miast, zagazowanych ulic, bliskości fabryk przemysłowych nikt nie może zagwarantować, że powietrze wpływające do domu z ulicy jest wystarczająco czyste. A w świetlicy gabinetu, przychodni, sali lekcyjnej czy audytorium, gdzie przez cały dzień przebywa dużo ludzi, powietrze jest bardziej zanieczyszczone niż na ulicy, szczególnie w okresach sezonowych epidemii. Dlatego racjonalnym działaniem byłoby zamontowanie oczyszczacza powietrza.
Do czego służy oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza jest zaprojektowany do przepuszczania powietrza przez filtr (lub filtry) w taki sposób, że zdecydowana większość zanieczyszczeń jest wychwytywana na filtrze i nie jest zwracana do obiegu wtórnego. Oczywiście najlepiej, aby oczyszczacz powietrza przefiltrował jak najwięcej w jak najkrótszym czasie. Miarą wydajności oczyszczacza jest CADR (Clean Air Delivery Rate), czyli ilość czystego powietrza dostarczanego przez wyposażony w filtry oczyszczacz. Porównując oczyszczacze powietrza należy pamiętać, że przynajmniej raz na godzinę muszą filtrować powietrze w pomieszczeniu.
Niektóre modele domowych środków czyszczących działają na zasadzie filtracji wielostopniowej (zwykle w zestawie znajduje się kilka rodzajów filtrów). W praktyce oznacza to wzrost wydajności urządzenia i lepsze oczyszczanie powietrza. Dodatkowo w ten sposób można przefiltrować kilka rodzajów zanieczyszczeń – dym, zapachy, alergeny, a także bakterie czy wirusy, dlatego zawsze polecamy wybór oczyszczaczy, które łączą w sobie kilka filtrów. Minimalna skuteczność filtracji powietrza powinna wynosić 90%, ale jak na dzisiejsze standardy najlepsze urządzenia osiągają nawet 99,9%. Na przykład Dyson oczyszczacz powietrza świetnie radzi sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami.
Urządzenie i zasada działania urządzenia
Konstrukcja różnych oczyszczaczy może się znacznie różnić, ale wszystkie modele koniecznie zawierają takie elementy jak wielostopniowy system filtracji składający się z co najmniej trzech filtrów (głębokiego i dokładnego oraz usuwania zapachów) oraz wentylatora, który zapewnia wymuszone wtłaczanie zanieczyszczeń . powietrze. Stopień wydajności urządzenia zależy od jakości i ilości filtrów, a także obecności dodatkowych funkcji (nawilżanie, jonizacja, antybakteryjne lub inne). Istotny jest również dobór typów filtrów, biorąc pod uwagę panujące w danym pomieszczeniu rodzaje zanieczyszczeń powietrza oraz potrzeby przebywających w nim osób.
Zadanie oczyszczania powietrza w oczyszczaczach o różnym stopniu złożoności rozwiązuje się w przybliżeniu w ten sam sposób: powietrze z pomieszczenia jest zasysane przez łopatki wentylatora i kierowane do komory filtra. Powietrze przepływające przez filtry jest w różnym stopniu oczyszczane i neutralizowane z różnych zanieczyszczeń: kurzu, kłaczków, sierści zwierząt, dymu tytoniowego, zapachów kuchennych, mikroorganizmów i bakterii.
Taka instalacja nie dodaje tlenu i czystego powietrza do pomieszczeń, ale zapewnia czystość powietrza recyrkulowanego z pomieszczeń. A to jest zdecydowanie przydatne dla dużych, a zwłaszcza małych mieszkańców domu lub mieszkania.
Oczyszczacz powietrza – rodzaje
Oczyszczacze powietrza wyróżnia stopień oczyszczenia oraz rodzaje filtrów. Istnieją modele:
- z filtracją wody;
- z filtrami do mechanicznego, zgrubnego czyszczenia;
- z filtrami dokładnymi;
- z adsorpcją, filtry węglowe;
- z jonizatorem, filtrem elektrostatycznym;
- z filtrem fotokatalitycznym;
- z filtrem HEPA
- z ozonatorem.
Dodatkowe funkcje
Jonizator powietrza
Bardzo ciekawą cechą niektórych oczyszczaczy jest możliwość jonizacji oczyszczonego powietrza. Powietrze jest naładowane jonami ujemnymi, więc cząsteczki przenoszące określony zapach lub dym łączą się i opadają na ziemię.
Tryb automatyczny
Większość oczyszczaczy powietrza jest wyposażona w czujniki (lub przynajmniej jeden czujnik) do monitorowania jakości otaczającego powietrza. Oczyszczacz powietrza zbiera niezbędne dane, aby automatycznie dostosowywać i zmieniać swoją wydajność, więc jeśli urządzenie wykryje, że powietrze nie jest wystarczająco czyste, zwiększy swoją wydajność i przefiltruje więcej powietrza.
Oczyszczacz powietrza Dyson jest oryginalną ofertą na rynku oczyszczaczy powietrza ze względu na swoją konstrukcję. Urządzenie ma niewielkie rozmiary i atrakcyjny wygląd, a ze względu na swoją kompaktowość idealnie nadaje się do wszystkich pomieszczeń.