fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Nowatorskie zabiegi kardiologiczne w szpitalu wojewódzkim

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Szpital wojewódzki w Olsztynie poinformował o przeprowadzeniu nowatorskich, pierwszych w regionie, zabiegów przezskórnego wszczepienia sztucznej zastawki aortalnej. Zabiegi wykonano u pacjentów, u których – z powodu innych chorób i zaawansowanego wieku – nie można było wykonać tradycyjnego zabiegu.

Rzecznik szpitala wojewódzkiego w Olsztynie Przemysław Prais poinformował w poniedziałek, że pionierskie zabiegi odbyły się przed kilkoma dniami. „Z perspektywy tych dni widzimy, że zabiegi się udały, pacjenci czują się dobrze” – powiedział Prais.

Zabiegi, o których poinformował szpital, polegały na przezskórnym wszczepieniu sztucznej zastawki aortalnej (TAVI – Transcatheter Aortic Valve Implantation).

reklama

TAVI to metoda, która pozwala w sposób bezoperacyjny, podczas normalnej pracy serca, wszczepiać protezę w miejsce chorej zastawki aortalnej. Dzięki temu, że używa się specjalnie skonstruowanej zastawki, którą można zwinąć do średnicy 6 mm oraz odpowiedniego systemu wprowadzania, operację można wykonać przez tętnicę udową – bez konieczności otwierania klatki piersiowej i stosowania krążenia pozaustrojowego (serce podczas zabiegu cały czas pracuje).

Czytaj też:  Sejmik przyjął budżet na 2022 rok
reklama

Prais poinformował, że zabiegi przeprowadzono u pacjentów z ciężką stenozą aortalną, w wieku podeszłym, z licznymi obciążeniami, które sprawiły, że klasyczna operacja (z otwarciem klatki piersiowej) byłaby w ich przypadkach zbyt obciążająca i ryzykowna.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama