fbpx
-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
reklama

W Starym Olsztynie odsłonięto tablicę poświęconą Markowi Jackowskiemu

reklama
reklama

W Miejscowości Stary Olsztyn w gminie Purda odsłonięto tablicę poświęconą Markowi Jackowskiemu. Tablica upamiętnia przypadającą 11 grudnia rocznicę urodzin artysty.

Tablica w Starym Olsztynie w artystyczny sposób przedstawia grającego na gitarze Marka Jackowskiego. Widnieje na nim cytat jednego z najbardziej znanych utworów artysty „Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba” i adnotacja, że tablica upamiętnia 75. rocznicę urodzin Marka Jackowskiego. Odsłonili ją wójt gminy Purda Teresa Chrostowska i sołtys Starego Olsztyna oraz radny gminny Zdzisław Brodzik.

Marek Jackowski urodził się właśnie w Starym Olsztynie 11 grudnia 1946 roku. Wychowywał się na Warmii i często odwiedzał tę krainę. W wywiadach czasem wspominał, że mama wysyłała go do lasu po szczaw czy grzyby, żeby było na czym ugotować zupę.

Czytaj też:  25 najczęściej wypożyczanych książek w 2021 roku w Olsztynie
reklama

Marek Jackowski był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów rockowych. Razem z Milo Kurtisem w 1975 roku założył legendarną grupę Maanam. Wcześniej grał w zespołach: Impulsy, Vox Gentis i Ossian, współpracował z zespołem Marka Grechuty Anawa. Wydał dwa solowe albumy „No 1” (1994) i „Fale Dunaju” (1995).

Jackowski skomponował ponad sto piosenek, z których większość stała się przebojami.

Marek Jackowski zmarł 18 maja 2013 r. we Włoszech.

źródło: PAP