fbpx
3 C
Olsztyn
poniedziałek, 17 stycznia, 2022
reklama

20 uczniów z Warmii wzięło udział w Regionalnym Konkursie Prezentacji Gwary Warmińskiej

reklama
reklama

20 uczniów z Warmii wzięło udział w Regionalnym Konkursie Prezentacji Gwary Warmińskiej, który rozstrzygnięto w sobotę w Gietrzwałdzie. Z powodu pandemii czterech uczestników nagrało swoje wystąpienia i wysłało jury film. „Poziom jest wysoki, młodzi ludzie coraz bardziej się w gwarze doskonalą” – powiedział juror Łukasz Ruch.

Konkurs gwary warmińskiej dla uczniów nosi nazwę „Po naszamu. Po warnijsku.”

„W tym roku startowali w konkursie młodzi pasjonaci gwary, którzy występowali także w poprzednich edycjach. Widać, że młodzi ludzie coraz bardziej się doskonalą w gwarze, uczą się jej i są coraz lepsi. Poziom konkursu był bardzo wysoki, trudno nam było wyłonić laureatów” – przyznał jeden z jurorów Łukasz Ruch.

reklama

Uczestnicy konkursu mogli najpierw wziąć udział w warsztatach nauki gwary warmińskiej. Wielu z nich z tej możliwości skorzystało. Ruch ocenił w rozmowie, że moda „na warmińskość” nie przemija. „Wiele osób występowało w stroju warmińskim, to wszystko jest bardzo budujące, bardzo cieszy” – ocenił.

W konkursie startowali uczniowie klas najmłodszych szkół podstawowych, starszych i średnich. Większość z nich uczyło się w szkołach na warmińskich wsiach: w Dywitach, Bukwałdzie, Szczęsnem, Purdzie, Butrynach i Gietrzwałdzie. Kilku uczestników pochodziło z Olsztyna.

Czytaj też:  Ministerstwo Zdrowia podało ile jest nowych zakażeń

Wśród uczniów klas 3-6 najlepiej po warmińsku mówili: Wiktoria Pollakowska, Aleksandra Babecka i Julia Hałań. W grupie 7-8 klasa wyróżniono Annę Włodarz i Ewę Tomasiak. Wyróżnieni uczniowie szkół średnich to Jakub Milejski i Łucja Chodakowska.

Wszyscy uczestnicy konkursu prezentowali w gwarze opowieści dotyczące życia na Warmii. Czterech uczestników z powodu pandemii nadesłało jury nagrane wcześniej filmy.

Gwara warmińska od 2016 roku wpisana jest na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Od kilku lat powiat olsztyński podejmuje szereg działań, które mają na celu wyrobienie świadomości odrębności kulturowej i geograficznej Warmii od Mazur. Historyczna Warmia rozciągała się od Fromborka przez Pieniężno, Ornetę, Lidzbark Warmiński (wieloletnia stolica Warmii), Dobre Miasto do Olsztyna i nieco na południe. Od północy Warmia sięga po Zalew Wiślany, z pozostałych stron otoczona jest Mazurami.

źródło: PAP