fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Będą wyższe kary za niszczenie środowiska

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Wprowadzenie gigantycznych kar za nielegalny import do Polki odpadów niebezpiecznych, zapowiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba. Wyższe kary – do 5 tys. zł – mają być też wprowadzone za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów.

We wtorek wiceminister Ozdoba na konferencji prasowej w resorcie sprawiedliwości zapowiedział „koniec z łagodnymi karami dla niszczących środowisko”.

Głowna zmiana w tym zakresie – jak podkreślił Ozdoba – ma dotyczyć dużych firm. Zdaniem wiceministra obecnie jest problem ze ściągalnością kar od tych podmiotów. Dlatego, jak wyjaśnił, w nowelizacji Kodeksu karnego zaproponowano zwiększoną odpowiedzialność za nielegalny import do Polki odpadów niebezpiecznych – poza podwyższeniem kar, wprowadzona ma być zwiększona „obligatoryjna nawiązka na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska”.

reklama

Wiceminister podkreślił, że dziś koszty „unieszkodliwienia odpadów w niektórych miejscach przekraczają dziesiątki i setki milionów złotych”. „W skali kraju są to miliardy, a przestępcy środowiskowi przez dziesięć lat wpłacili z tytułu nawiązek na rzecz Funduszu Ochrony Środowiska milion złotych. To jest śmiech na sali, czas już skończyć z tą patologią. Teraz nawiązka będzie gigantyczna, bo wyniesie aż do 10 milionów złotych” – dodał.

Czytaj też:  Morawiecki dla BBC: nie jest za późno na działanie sojuszników Polski ws. destabilizujących działań Rosji
reklama

Mówiąc o kodeksie wykroczeń, poinformował, że za zaśmiecanie miejsc publicznych, pól i lasów kara ma zostać zwiększona z 500 zł do 5 tys. zł. „Nie ma społecznej zgody, aby zaśmieć naszą planetę, nasze lasy, więc ta kara musi być wysoka” – stwierdził Ozdoba.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama