7 C
Olsztyn
sobota, 16 listopada, 2024
reklama

Ekspert: kryzys psychiczny może mieć różne oblicze, warto korzystać z pomocy specjalistów

KrajEkspert: kryzys psychiczny może mieć różne oblicze, warto korzystać z pomocy specjalistów

Liczne są formy kryzysu psychicznego, od problemów ze snem i smutku, po niepokój, niechciane myśli czy nadmierną pobudliwość, zaznacza dr Adam Zabrzygraj, psychiatra i koordynator w Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego. Eksperci zachęcają do szukania pomocy u specjalistów. Podczas konferencji prasowej poświęconej standardom działania Centrum Zdrowia Psychicznego w Warszawie tłumaczyli, jak działa reforma psychiatrii, która zakłada profesjonalne wsparcie pacjentów blisko miejsca zamieszkania, gdzie zatrudnieni są specjaliści ds. zdrowia psychicznego. Reforma ta ma przybliżyć usługi takim osobom, a także ich bliskim.

Standard usług powinien być taki sam na całym obszarze Polski, ale wynikać z potrzeb mieszkańców danego regionu. Zachęcają do szukania pomocy w centrach osoby w kryzysie psychicznym oraz ich bliscy. Pacjenci nie potrzebują skierowania, a w pilnych sytuacjach pomoc udzielana jest do 72 godzin. Punkty zgłoszeniowo-koordynacyjne otwarte są od poniedziałku do piątku, od godz. 8:00 do 18:00. Specjaliści, m.in. psycholog, terapeuta środowiskowy czy pielęgniarka psychiatryczna, wstępnie oceniają stan psychiczny pacjenta i decydują, czy interwencja powinna być podjęta niezwłocznie.

Każdy mieszkaniec danego obszaru, który jest w kryzysie zdrowia psychicznego, ale też członek rodziny, który chce uzyskać poradę informacyjną, może skorzystać z punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego. Do usług mogą przystąpić nie tylko osoby dotknięte kryzysem psychicznym, ale również tacy, którzy przeżywają trudności związane m.in. z utratą bliskiej osoby, rozstaniem czy stresem.

Kryzys psychiczny manifestuje się na różne sposoby i może mieć różny przebieg. Jak tłumaczy dr Adam Zabrzygraj, “ile ludzi, tyle może być przejawów kryzysu”. Dla jednych będą to zaburzenia snu, obniżony nastrój i smutek, dla innych osoby to pobudzenie, trudności z wypoczynkiem, pojawiające się niechciane myśli, niepokój, lęk czy obawy przed potencjalnymi zagrożeniami. Lepiej zapobiegać niż leczyć, ale zgoda osoby będącej w kryzysie jest kluczowa. Największym problemem jest uzyskanie zgody tej osoby na udzielenie pomocy i zaakceptowanie tej potrzeby.

Paula Kowalczyk, asystentka zdrowienia w Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego, tłumaczy, że jej praca polega na towarzyszeniu pacjentom i pokazywaniu, że z kryzysu da się wyjść, nawet jeśli jest to ciężkie doświadczenie. “Dla mnie wyjątkowe jest to, że do pacjentów mogę mówić +my+. Nie +wy+, jako pacjenci, ale +my+ jako osoby, które doświadczyły jakiegoś załamania. Myślę, że to zmienia perspektywę: personel-pacjenci, chorzy-zdrowi”, dodaje.

Centra Zdrowia Psychicznego zatrudniają specjalistów z różnych dziedzin, tj. psychiatrów, psychoterapeutów, terapeutów, asystentów środowiskowych oraz asystentów zdrowienia, tj. osób, które przeszły samodzielnie przez kryzys i teraz pomagają innym w terapii. Kluczowe jest łączenie perspektyw w leczeniu i postrzeganiu choroby. Dlatego też, jak podkreśla koordynatorka biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, dr Anna Depukat, ważne jest, by wspierać osoby w kryzysie, ale również ważne jest, by specjaliści byli bardziej elastyczni w swojej pracy.

“Nie uda nam się upowszechnić tego systemu, jeśli nie wyjdziemy ze swojego komfortu pracy, do którego do tej pory byliśmy przyzwyczajeni”, mówi Depukat. Praca powinna przede wszystkim odpowiadać potrzebom pacjentów: poradniach środowiskowych, oddziałach szpitalnych, punktach koordynacyjnych, a nawet podczas wizyt domowych. Różnorodność zespołu pracującego w Centrum Zdrowia Psychicznego jest nową jakością i wartością dodaną, podsumowuje koordynatorka.

Osoby doświadczające kryzysu psychicznego mogą szukać informacji o ośrodkach udzielających wsparcia na interaktywnej mapie https://www.mapawsparcia.pl/

źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane