19 C
Olsztyn
piątek, 14 czerwca, 2024
reklama

Rozruch urządzeń i instalacji w obiektach na budowie przekopu Mierzei Wiślanej

WiadomościRozruch urządzeń i instalacji w obiektach na budowie przekopu Mierzei Wiślanej

Urząd Morski w Gdyni poinformował, że trwają rozruchy urządzeń i instalacji obiektów na budowie Przekopu Mierzei Wiślanej. Jednym z kluczowych elementów jest Kapitanat Portu Nowy Świat, gdzie znajduje się serce przeprawy – nadrzędny system sterowania ruchem statków.

reklama

W kompetencjach Kapitanatu będzie generalny nadzór nad bezpieczeństwem żeglugi, ochroną środowiska, przeciwpożarową oraz kontrola nad przeprawą śluzową. System nie będzie działał bez odpowiednich specjalistów – kapitana, zastępcy, oficerów inspekcyjnych, oficerów kierujących ruchem portowym i bosmanów.

System sterowania będzie składał się z trzech bloków funkcjonalnych: stanowiska odpowiedzialnego za samo przepłynięcie statków, stanowiska rezerwowego dla części południowej oraz stanowiska ochrony obiektów.

reklama

Budowa Przekopu Mierzei Wiślanej to sposób na wyznaczenie nowej drogi wodnej, która połączy Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Termin robót na Mierzei Wiślanej jest zachowany. Inwestycja nabiera tempa także w innych częściach – budowie mostu w Nowakowie oraz ogłoszeniu przetargu na pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
mama
3 grudnia 2021 20:03

A jednak decyzja o budowie przekopu okazała się strzałem w 10.

dlaczego
3 grudnia 2021 14:58

nie wybudowano mostu nad kanałem. A kanał byłby taki szeroko jak widać na filmie? Byłoby zdecydowanie taniej moim zdaniem. Tylko nie piszcie o zasoleniu zalewu, bo Rosjanie nie mają takich śluz i jakoś zasolenie im nie szkodzi. Do zalewy wpływałby nawet węgorze, a tak ryby będą zastopowane na śluzach.

Polecane