fbpx
-0 C
Olsztyn
wtorek, 29 listopada, 2022
reklama

Kolejny termin rozprawy w procesie sędziego został zmieniony

OstródaKolejny termin rozprawy w procesie sędziego został zmieniony

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kolejny termin rozpoczęcia w Sądzie Rejonowym w Ostródzie procesu sędziego z Suwałk, który jest oskarżony o jazdę po pijanemu, został zmieniony. Sąd wyznaczył nowy termin na 21 lutego przyszłego roku – podał rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu.

Rzecznik Sądu Okręgowego w Elblągu sędzia Tomasz Koronowski poinformował w środę, że wyznaczony na czwartek termin rozprawy w sprawie przeciwko Waldemarowi M. – sędziemu Sądu Okręgowego w Suwałkach został zmieniony na 21 lutego 2022 roku.

Rzecznik przypomniał, że w sierpniu sąd dopuścił dowód z opinii biegłych, by ustalić, czy oskarżony może brać udział w czynnościach procesowych.

Wyjaśnił, że pierwotny termin sporządzenia opinii zakreślono biegłym na dzień 10 września, jednak z uwagi na harmonogram pracy biegłych opinia ta nie mogła zostać sporządzona we wskazanym terminie. Biegli stwierdzili też potrzebę ponownego zbadania oskarżonego. Termin tego badania wyznaczono wprawdzie na 22 listopada i oskarżony odebrał stosowne wezwanie, jednak na badanie się nie stawił.

Włodzimierz Olewnik: jak Krzysio był uprowadzony, wymówiono mi kredyt, żeby zakład upadł

Niestawiennictwo zostało usprawiedliwione zaświadczeniem lekarskim za okres od 16 listopada do 14 grudnia. „W związku z tym opinia nie została sporządzona. Sąd zwrócił się ponadto do Sądu Najwyższego o informację, czy w postępowaniu dyscyplinarnym zapadło postanowienie o zarządzeniu obserwacji oskarżonego w zakładzie leczniczym. Dalsze czynności zostaną podjęte po uzyskaniu tej informacji” – wskazał rzecznik sądu w Elblągu.

Sędzia Waldemar M. jest zawieszony w czynnościach służbowych.

W sierpniu 2018 r. sędzia Sądu Okręgowego w Suwałkach Waldemar M. spowodował kolizję drogową na ulicy Utrata w Suwałkach. Jadąc swoim autem, uderzył w tył innego samochodu. Waldemar M. uciekł z miejsca zdarzenia. Poszkodowany kierowca zapisał numer rejestracyjny auta. Po kilkudziesięciu minutach sędzia został zatrzymany w Augustowie, gdzie mieszka. Badanie alkomatem wykazało, że miał 1,75 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Oskarżony był przewodniczącym wydziału karnego Sądu Okręgowego w Suwałkach. Po zatrzymaniu zrezygnował z tej funkcji. Po zdarzeniu został zawieszony w czynnościach służbowych. Sędziemu grozi do 2 lat więzienia.

Próba zabójstwa po "osiemnastce"? Całe zajście nagrało się na domowy monitoring

Początkowo akt oskarżenia przeciwko Waldemarowi M. trafił do Sądu Rejonowego w Augustowie, gdzie prezesem jest jego żona. Wszyscy sędziowie wydziału karnego złożyli wnioski o ich wyłączenie z orzekania. Sąd Okręgowy w Suwałkach przekazał sprawę do rozpatrzenia Sądowi Rejonowemu w Giżycku.

Sędziowie tego sądu również nie chcieli sądzić Waldemara M. Do wydziału karnego odwoławczego w Sądzie Okręgowym w Olsztynie wpłynęły wnioski 13 sędziów o wyłączenie ich z orzekania i przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu.

Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił wnioski sędziów Sądu Rejonowego w Giżycku i wyłączył ich ze sprawy. W tym samym postanowieniu sprawa sędziego została przekazana do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Ostródzie.

Termin pierwszej rozprawy był zmieniany wielokrotnie albo na wniosek oskarżonego lub jego obrońcy, bądź po przedłożeniu przez oskarżonego zwolnienia lekarskiego.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze