14 C
Olsztyn
piątek, 24 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

W Węgorzewie powstanie pierwszy hotel

WęgorzewoW Węgorzewie powstanie pierwszy hotel

Urząd miasta w Węgorzewie przygotowuje przetarg na sprzedaż atrakcyjnych działek nad jeziorem Święcajty. Na tych parcelach ma powstać hotel na ponad 300 miejsc noclegowych – zapowiedział w rozmowie burmistrz Krzysztof Kołaszewski.

reklama

Leżące na północnym krańcu Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich Węgorzewo nie ma ani jednego hotelu. „Ten brak bardzo nam doskwiera, bo sezon zamiera z wyjazdem turystów. Baza hotelowa pozwala na wydłużenie sezonu, co pokazują doświadczenia innych mazurskich miast” – powiedział Kołaszewski i zapowiedział, że jego miasto w najbliższym czasie ogłosi przetarg na sprzedaż atrakcyjnych działek w sąsiedztwie jeziora Święcajty. Ma tam powstać hotel na ponad 300 miejsc noclegowych.

Kołaszewski dodał, że już na tym etapie kilka sieci hotelowych wyraża zainteresowanie zrealizowaniem takiej inwestycji. „A już teraz w Ogonkach trwa budowa hotelu na 120 miejsc, ma być tam basen i SPA. To w naszej sytuacji jest już naprawdę dobry znak”- ocenił burmistrz Węgorzewa.

reklama

Obecnie Węgorzewo oferuje turystom noclegi w kwaterach agroturystycznych i małych pensjonatach. Jedyny hotel w okolicy znajduje się na granicy administracyjnej tej gminy – w Ogonkach.

Nad jeziorem Ukiel powstanie luksusowy hotel z basenem

Potrzeba budowy hotelu w Węgorzewie jest dostrzegana przez samorząd od wielu lat. Dlatego sprzedano prywatnemu inwestorowi pokrzyżacki zamek w centrum Węgorzewa, w którym miał powstać hotel. Niestety, od kilku lat budynek jest odgrodzony, na metalowym płocie wiszą czarno-białe zdjęcia gmachu w czasach jego świetności.

reklama

„Kontaktu ze spółką, która ma zamek, nie mamy od lat żadnego. Z dokumentów wiemy, że w ostatnim czasie właścicielem zamku stała się inna spółka. Podejmowałem trzykrotnie próby kontaktu z właścicielem, by ustalić, jakie ma plany względem zamku, niestety przedstawiciele spółki nie wyrazili takiej woli” – powiedział burmistrz.

Krzysztof Kołaszewski liczy także na to, że rozpoczęta właśnie przez Wody Polskie modernizacja rzeki Węgorapy i Kanału Węgorzewskiego ożywią miasto i pozwolą zorganizować tu jeden z największych portów na Mazurach. „Gmina ma tereny inwestycyjne przyległe do kanału i rzeki, mają je też prywatni właściciele, którzy mają pomysły inwestycyjne. Mam nadzieję, że wreszcie ożywi się Węgorzewo także i poza sezonem, bo na razie wraz z wyjazdem turystów miasto zamiera” – ocenił.

Nad jeziorem Ukiel powstanie luksusowy hotel z basenem

Burmistrz przyznał, że „Węgorzewo opiera się na dwóch filarach: jednym jest wojsko i stacjonujący tu 11 pułk artylerii, drugim – turystyka”. „Przemysł, jaki jest w mieście jest powiązany z turystyką, bo mamy np. stocznię jachtową” – wskazał.

W ocenie Kołaszewskiego Węgorzewo może znacznie poszerzyć zakres usług turystycznych za ok. 7-10 lat, bo „trzeba uwzględnić procesy inwestycyjne”. „Za to będziemy mieli bazę turystyczną w najwyższych nowoczesnych standardach. Z ostatnich będziemy pierwszymi” – skwitował burmistrz Węgorzewa.

Węgorzewo promuje się jako rowerowa stolica Polski. Miasto leży na szlaku Green Velo; wokół otaczających miasto jezior oraz w okolicy poprowadzono dodatkowe ścieżki rowerowe. Węgorzewo może też być bazą wypadową do zwiedzania kompleksu bunkrów w Mamerkach (Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych w czasie II wojny światowej) czy w Pozezdrzu (polowa kwatera Himmlera) oraz zwiedzania śluz Kanału Mazurskiego np. w Leśniewie.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Nad jeziorem Ukiel powstanie luksusowy hotel z basenem

Nad jeziorem Ukiel powstanie luksusowy hotel z basenem