fbpx
-1 C
Olsztyn
sobota, 22 stycznia, 2022
reklama

Szpital Dziecięcy kupił mikroskop neurochirurgiczny za 1,2 mln zł

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie kupił za 1,2 mln zł nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny.

Placówka poinformowała, że ​​dołączyła do grona nielicznych ośrodków pediatrycznych w Polsce wyposażonych w tak zaawansowany sprzęt. W tym tygodniu zespół lekarzy z Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi pod kierownictwem prof. Dawida Larysza wykonał dwa pierwsze zabiegi przy użyciu nowoczesnego mikroskopu. Zastosowanie tego sprzętu znacznie zmniejsza ryzyko powikłań podczas zabiegów i skraca ich czas. Szpital wskazuje.

Nowoczesny mikroskop neurochirurgiczny to urządzenie wyposażone w zaawansowaną kamerę w rozdzielczości 4K, pozwalające na powiększenie obrazu i dokładne obrazowanie operowanego mózgu i jego naczyń” – wyjaśnił prof. dr hab. n. med. Dawid Larysz, kierownik Kliniki Chirurgii Głowy i Szyi w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie.

reklama

Umożliwia on integrację wielu urządzeń stosowanych w trakcie tych niezwykle precyzyjnych zabiegów, takich jak system neuronawigacji czy neuromonitoringu śródoperacyjnego. Pozwala to przeprowadzić zabieg na delikatnym mózgu dziecka zgodnie ze wcześniejszym planem przedoperacyjnym. Wyjątkowe są również systemy fluorescencji, które poprzez zaawansowane filtry umożliwiają skuteczniejsze usuwanie zmian nowotworowych. Zastosowanie wbudowanego w mikroskop modułu oprogramowania inżynierskiego, sprzężonego z videoangiografią, uwidocznia i analizuje przepływ krwi w naczyniach, co jest niezwykle ważne w przypadku leczenia nowotworów i zmian naczyniowych – wyjaśniają medycy.

Czytaj też:  Bardziej atrakcyjna kolej na Warmii i Mazurach
reklama

Wartość mikroskopu wynosi ok. 1,2 mln zł. Został on zakupiony w ramach projektu „Poprawa warunków leczenia dzieci z chorobami hematoonkologicznymi poprzez modernizację bazy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej i doposażenie w sprzęt do leczenia chorób nowotworowych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie„. Jest on finansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, będącego w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia i wkładu własnego Samorządu Województwa. Łączna wartość projektu wynosi 16,1 mln zł. 

źródło: PAP, fot. Szpital Dziecięcy

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama