18 C
Olsztyn
niedziela, 16 czerwca, 2024
reklama

Firma Sprint z Olsztyna wdroży w Katowicach system zarządzania ruchem drogowym

WiadomościFirma Sprint z Olsztyna wdroży w Katowicach system zarządzania ruchem drogowym

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach zlecił firmie Sprint z Olsztyna stworzenie i wdrożenie systemu zarządzania ruchem, mającego na celu poprawę płynności systemu komunikacyjnego miasta. Projekt zostanie zrealizowany w ciągu 22 miesięcy, a jego koszt wyniesie 88,6 mln zł. Zamówienie to jest finansowane z funduszy unijnych. Umowa między Miejskim Zarządem Ulic i Mostów a firmą Sprint została podpisana w środę.

reklama

Miasto już dwukrotnie ogłaszało przetargi na to zamówienie. Firma Sprint brała udział w obu przetargach, ale oferty przekraczały budżet zamawiającego. Trzeci przetarg ogłoszono w grudniu 2020 roku. Mimo że konsorcjum polskich i hiszpańskich firm z grupy Aldesa oraz hiszpańska firma ACISA zaoferowały tańszą ofertę za 84,6 mln zł brutto przy budżecie 84,2 mln zł brutto, to odrzucono ją. Propozycja od Sprinta została wybrana do realizacji projektu za 88,6 mln zł sprzedaży brutto.

Wdrożony w Katowicach ITS na wybranych trasach i skrzyżowaniach ma przynieść wiele korzyści dla pieszych i kierowców poprzez kontrolowanie przepływu ruchu, dostarczanie danych o ruchu oraz organizowanie pierwszeństwa dla tramwajów na skrzyżowaniach. Nowy system będzie kompatybilny z Katowickim Inteligentnym Systemem Monitoringu i Analizy, co umożliwi analizę większej ilości danych. W ramach projektu zostanie zmodernizowanych 112 sygnalizacji świetlnych, powstanie Centrum Sterowania Ruchem oraz 17 tablic zmiennej treści zlokalizowanych w kluczowych punktach miasta. Wprowadzona zostanie także platforma komunikacyjna, ułatwiająca znalezienie wolnych miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania czy w centrach przesiadkowych. Wszystkie informacje uzupełnią 12 wykresów pokazujących, gdzie znajdują się miejsca na danym terenie.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
dis
24 listopada 2021 15:30

Już u nas w Olsztynie zrobili ITS i co? Kamery są, miliony wydane, a system zarządzania ruchem nadal nie działa. Może redakcja poruszy temat w ratuszu, co z tym ITS i kiedy ma zacząć działać?

Robert
24 listopada 2021 15:34

zdecydowanie powinni zabrać się za Olsztyński bałagan – nasza lokalna sygnalizacja to zwykła porażka i wstyd na cały kraj..!!!

Polecane