fbpx
-6 C
Olsztyn
poniedziałek, 6 grudnia, 2021
reklama

Firma Sprint z Olsztyna wdroży w Katowicach system zarządzania ruchem drogowym

reklama

Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach zamówił system zarządzania ruchem, aby poprawić płynność systemu komunikacyjnego miasta. Firma Sprint z Olsztyna zaprojektuje i wdroży rozwiązanie w ciągu 22 miesięcy.

Zamówienie o wartości 88,6 mln zł wspierane jest z funduszy unijnych. Biuro prasowe miasta Katowice poinformowało w środę, że podpisano umowę. W poprzednich latach miasto prowadziło już dwa przetargi na to zamówienie. W obu z nich m.in. uczestniczyła firma Sprint, jednak wszystkie oferty przekraczały budżet.

Trzeci przetarg został ogłoszony w grudniu ubiegłego roku. Przy budżecie 84,2 mln zł brutto wpłynęły dwie oferty. Tańszy, za 84,6 mln zł brutto, zaprezentowało konsorcjum polskich i hiszpańskich firm z grupy Aldesa oraz hiszpańska firma ACISA, ale został odrzucony. Oferta Sprint została wybrana za 88,6 mln zł sprzedaży brutto.

reklama

Katowice będą miały wdrożony nowy system ITS na wybranych trasach i skrzyżowaniach, który zaoferuje szereg korzyści pieszym i kierowcom. Działanie sygnalizacji polega na kontrolowaniu przepływu ruchu, dostarczaniu danych o ruchu i sprawianiu, by tramwaje miały pierwszeństwo na skrzyżowaniach. Nowy ITS w Katowicach ma być kompatybilny z działającym już Katowickim Inteligentnym Systemem Monitoringu i Analizy, co pozwoli na analizę większej ilości danych. Centrum Monitoringu Miasta będzie prowadzone przez osoby z wykształceniem w zakresie inżynierii ruchu. Centrum Sterowania Ruchem będzie podlegało Centrum Monitoringu Miejskiego.

Czytaj też:  10- i 12-latek złodziejami rowerów

Prace obejmą m.in. modernizację 112 sygnalizacji świetlnej, stworzenie Centrum Sterowania Ruchem czy budowę 17 tablic zmiennej treści, zlokalizowanych w kluczowych punktach miasta, co umożliwi kierowcom podjęcie decyzji o zmianie wyboru trasy w przypadku wystąpienia utrudnień. Powstanie internetowa platforma komunikacyjna, która ułatwi znalezienie wolnych miejsc parkingowych w Strefie Płatnego Parkowania czy w centrach przesiadkowych. Informacje te zostaną uzupełnione o 12 wykresów pokazujących, gdzie znajdują się miejsca na danym terenie.

Tak wyglądały początki ITS w Olsztynie: Wielki brat pomoże usprawnić ruch na olsztyńskich ulicach

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama