fbpx
-10 C
Olsztyn
środa, 8 grudnia, 2021
reklama

Michał Wypij chce wprowadzenia obostrzeń dla osób niezaszczepionych

reklama

Michał Wypij wezwał, że podobnie jak inne kraje europejskie, należy nałożyć surowsze przepisy na osoby, które nie zostały zaszczepione na Covid-19, aby uniemożliwić im wchodzenie do miejsc publicznych. Wierzy, że te rozwiązania pomogą w walce z czwartą falą pandemii.

Takie restrykcje zostały nałożone na osoby, które nie zostały zaszczepione, m.in. Niemcy, a wcześniej Francja. Osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na szczepionkę Covid-19, nie mogą wchodzić do niektórych miejsc publicznych – w zależności od kraju, takich jak kina, teatry, stadiony lub restauracje. Z drugiej strony Austria zdecydowała się kilka dni temu nałożyć lockdown na osoby nieszczepione.

Politycy Porozumienia Jarosława Gowina zaapelowali o wprowadzenie podobnych rozwiązań . „Mamy takie oczekiwania wobec rządu, żeby nie bał się, nie był zakładnikiem części swego elektoratu, ale żeby realnie wprowadził rozwiązania zwane paszportem covidowym, czyli te, które minimalizują ryzyko transmisji wirusa, ale także budują poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie” – powiedział na briefingu prasowym poseł Michał Wypij. „I po raz kolejny rząd jest zaskoczony, że jest w pandemii i nie potrafi zarządzać tym ryzykiem i tym kryzysem, który dotyka tysiące Polaków” – zaznaczył poseł.

reklama

Stwierdził, że Polska ma najwyższy współczynnik nadmiarowych zgonów, który wynika m.in. z tego, iż rządowi brakuje odwagi, by podjąć zdecydowane działania w walce z pandemią. „Paszporty covidowe, testy PCR, czy historia przebytej choroby to rozwiązania, które funkcjonują na zachodzie, w krajach, które były bardzo brutalnie doświadczone przez koronawirusa” – powiedział Wypij.

Czytaj też:  Nawet w weekend mamy wysokie wyniki zakażeń koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o kolejnych ponad 24,2 tys. nowych wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem oraz kolejnych 463 osobach zmarłych z Covid-19. Oba wyniki są najwyższymi w tej fali pandemii.

Poseł PiS Marek Suski zapewnił w środę, że rząd podejmuje działania, by przeciwdziałać nowym zakażeniom. „Działania rządu są. Proszę popatrzeć na skalę zaszczepień, zachęt, nagród i wszystkich działań, ale niestety ma w polskim społeczeństwie zgody na przymus szczepień, dlatego możemy tylko zachęcać, prosić, nagradzać” – dodał Suski w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie. „Niektórzy nas biorą za przykład i na naszych działaniach się wzorują, natomiast nikt nie wymyślił takiej metody, że za prztyknięciem palca czy za jednym posunięciem pandemia zniknie” – dodał.

Tzw. paszport covidowy to Unijny Certyfikat Covid (UCC), który funkcjonuje w obrębie państw członkowskich UE od 1 lipca 2021 roku. Dokument, który znacząco ułatwia podróżowanie między poszczególnymi krajami Unii Europejskiej. Poświadcza on, że osoba, która legitymuje się tym dokumentem: przeszła już Covid-19, została zaszczepiona lub też nie jest obecnie nosicielem koronawirusa SARS-CoV-2.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

15 KOMENTARZY

15 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama