fbpx
-2 C
Olsztyn
sobota, 26 listopada, 2022
reklama

Zarzuty i wniosek o areszt dla kurierów, przewożących migrantów w karetce

OleckoZarzuty i wniosek o areszt dla kurierów, przewożących migrantów w karetce

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Oskarżenia o pomoc w organizacji nielegalnego przejścia granicznego usłyszało dwóch Polaków aresztowanych w okolicach Olecka (woj. warmińsko-mazurskie) podczas transportu 18 migrantów z Iraku. W środę prokuratura Oliko poinformowała, że ​​prokurator wystąpi do sądu o zatrzymanie podejrzanych.

Jak poinformował prokurator rejonowy w Olecku Andrzej Tylenda, podejrzani przyznali się do winy; grozi im kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Prokurator wyjaśnił, że podstawą złożenia wniosku o zatrzymanie była obawa przed oszustwem i utrudnianiem postępowania, która jest jeszcze na wczesnym etapie.

Przesłanką do skierowania wniosku o areszt jest obawa matactwa i utrudniania postępowania, które jest na wczesnym etapie – wyjaśnił prokurator.

Trwają czynności z zatrzymanymi migrantami. Straż graniczna ustala m.in. gdzie przekroczyli granicę. Będzie kierować wnioski do sądu o umieszczeniu ich w jednym ze strzeżonych ośrodków straży granicznej dla cudzoziemców – podała rzecznik Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz.

Jak podała policja, we wtorek wieczorem w miejscowości Wieliczki (pow. olecki) policjanci z oleckiego ruchu drogowego, w trakcie patrolowania drogi wojewódzkiej zauważyli jadącą z naprzeciwka karetkę.

Jej wygląd i wyposażenie wzbudziły podejrzenie policjantów co do faktycznego przeznaczenia tego pojazdu. Funkcjonariusze zatrzymali samochód do kontroli. Przednie siedzenia zajmowali dwaj 28-latkowie ubrani w kombinezony ochronne. Okazało się, że to mieszkańcy Warszawy. Jednak nie byli to wcale pracownicy służby zdrowia i nie transportowali osoby zakażonej koronawirusem.

W przestrzeni ładunkowej znajdowało się 18 cudzoziemców nieznanej narodowości, którzy na terenie Polski znaleźli się nielegalnie. Auto zostało zabezpieczone, a kierujący, pasażer jak i obcokrajowcy, zostali zatrzymani i przekazani do dyspozycji Straży Granicznej i prokuratury.

Rzecznik prasowa Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz poinformowała, że zatrzymani cudzoziemcy to 18 obywateli Iraku, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Jak mówiła, są to sami młodzi mężczyźni, wszyscy mają paszporty.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze