18 C
Olsztyn
czwartek, 13 czerwca, 2024
reklama

Nagrobki przejdą na własność cmentarzy

WiadomościNagrobki przejdą na własność cmentarzy

Projekt nowej ustawy dotyczącej cmentarzy, który zakłada włączenie nagrobków do infrastruktury cmentarnej wywołał sprzeczne reakcje w opini publicznej. Wśród osób krytykujących zmiany są zarządcy cmentarzy wyznaniowych oraz samorządowych.

reklama

Jak informuje gazeta “Rzeczpospolita”, na 10 000 czynnych cmentarzy, aż 7500 to cmentarze wyznaniowe, z których większość stanowią cmentarze katolickie.

“Wojciech Labuda, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci nie był w stanie wskazać grupy religijnej, społecznej czy gospodarczej zainteresowanej taką zmianą” – czytamy w dzienniku “Rzeczpospolita”.

reklama

Konferencja Episkopatu Polski wysłała list do Wojciecha Labudy z prośbą o porozumienie w sprawie zmian, jako że umowa między kościołem a państwem gwarantuje prywatność i nietykalność nagrobków. “Jednym z kluczowych elementów projektu jest status własnościowy grobu, który i teraz nie jest zbyt jasny, ale lata praktyki pozwalają rozstrzygać pojawiające się spory nawet w sądach. Nowa propozycja grozi zaś chaosem. Jak do tej pory nagrobki i grobowce wznosić i modyfikować mogą osoby dysponujące prawem do grobu oraz jego fundator” – czytamy.

Projekt nowej ustawy spotkał się również z oporem ze strony Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce, który zwracał uwagę na brak uwzględnienia specyfiki cmentarzy żydowskich, wprowadzenie zmian w kwestii likwidacji lub przeniesienia cmentarza, ponieważ w uznaniu wyznania żydowskiego, pochówek musi być trwały, a grób musi pozostać niezmieniony aż do ponownego przyjścia Chrystusa.

W obronie projektu W. Labuda tłumaczył: “są przypadki, kiedy grobowiec zagraża członkom rodzin osób odwiedzających cmentarz, a osoby mające prawo do grobu są nieznane lub nie ma z nimi kontaktu i trzeba interwencji, napraw ze strony cmentarza”. “M.in. stąd propozycja, by nagrobki były własnością cmentarza, która będzie jednak ograniczona prawami rodziny” – powiedział.

reklama

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane