fbpx
-0 C
Olsztyn
piątek, 3 grudnia, 2021
reklama

Nagrobki przejdą na własność cmentarzy

reklama

Propozycja rządu dotycząca renowacji starych grobów zelektryzowała opinię publiczną. Jak zauważa gazeta „Rzeczpospolita”, projekt nowej ustawy o cmentarzach budzi niepokój wielu rodzin.

„Zarządcy cmentarzy wyznaniowych i samorządowych nie chcą takiej zmiany”. – czytamy. Na 10 000 czynnych cmentarzy jest 7500 cmentarzy wyznaniowych, w większości katolickich.

„Według dziennika „Rzeczpospolita”, pełnomocnik premiera ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda „nie był w stanie wskazać grupy religijnej, społecznej czy gospodarczej zainteresowanej taką zmianą”.

reklama

Otrzymał od Rady Prawna Konferencji Episkopatu Polski bardzo krytyczny list z prośbą o porozumienia z Kościołem, co jest gwarantowane konkordatem: „Jednym z kluczowych elementów projektu jest status własnościowy grobu, który i teraz nie jest zbyt jasny, ale lata praktyki pozwalają rozstrzygać pojawiające się spory nawet w sądach. Nowa propozycja grozi zaś chaosem. Jak do tej pory nagrobki i grobowce wznosić i modyfikować mogą osoby dysponujące prawem do grobu oraz jego fundator”.

Gazeta podała, że ​​były też sprzeciwy zgłaszane m.in. przez Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce. W swoich wypowiedziach wskazali, że projekt nie uwzględnia specyfiki cmentarzy żydowskich, co dotyczy w szczególności kwestii likwidacji cmentarza lub przeniesienia cmentarza, ponieważ w świetle wyznania żydowskiego pochówek jest trwały, a grób musi pozostać takim, jakim jest aż do przyjścia Chrystusa” – czytamy.

Czytaj też:  Protest przeciwko wyjściu Polski z Unii Europejskiej. Aleksander Kwaśniewski w Olsztynie

Labuda, cytowany przez „Rzeczpospolitą”, tłumaczył: „są przypadki, kiedy grobowiec zagraża osobom odwiedzającym cmentarz, a osoby mające prawo do grobu są nieznane lub nie ma z nimi kontaktu i trzeba interwencji, napraw ze strony cmentarza”. „M.in. stąd propozycja, by nagrobki były własnością cmentarza, która będzie jednak ograniczona prawami rodziny”.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama