fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

Na Białorusi wkrótce pojawi się rosyjska broń jądrowa

reklama

Nowa doktryna wojskowa Państwa Związkowego Białorusi i Rosji dopuszcza zastosowanie w odpowiedzi na agresję wobec niego rosyjskiej broni jądrowej – pisze w poniedziałek „Niezawisimaja Gazieta”. Jej zdaniem broń ta „wkrótce pojawi się” na Białorusi.

Russian Daily poinformował, że dokumenty te nie zostały jeszcze opublikowane, ale jej zdaniem „ustalenia Moskwy i Mińska, które znalazły odbicie w nowej wersji doktryny wojskowej, mogą być szokujące dla Zachodu”.

Gazeta zacytowała źródło mówiące, że oba kraje „wkrótce zaczną opracowywać plany użycia taktycznej broni jądrowej w odpowiedzi na zagrożenia militarne NATO”.

reklama

Według Siergieja Wierziłowa, cytowanego przez „NG” eksperta, rosyjska taktyczna broń jądrowa może być wykorzystana m.in. w systemach rakietowych Polonez czy przez myśliwce Su-30SM, dostarczane Mińskowi przez Rosję.

„NG” przypomniał, że w 2007 roku ambasador Rosji w Mińsku Aleksander Surikow nie wykluczył możliwości powstania na Białorusi nowych instalacji wojskowych związanych z bronią jądrową. Od 2001 r. w poprzedniej strategii wojskowej mocarstw sojuszniczych wspomniano, że Rosja i Białoruś traktują agresję przeciwko jednej ze stron jako atak na mocarstwa sojusznicze, a broń nuklearna jest środkiem odstraszania. „W nowej doktrynie wojskowej Państwa Związkowego te kwestie będą skonkretyzowane, a sformułowania pod adresem prawdopodobnego przeciwnika będą ostrzejsze” – zapowiada „Niezawisimaja Gazieta”.

Czytaj też:  Półtora roku więzienia i 200 tys. nawiązki za śmiertelny wypadek w lunaparku
Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama