-0 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Kolejny przetarg na sprzedaż dawnego aresztu w Ostródzie

WiadomościKolejny przetarg na sprzedaż dawnego aresztu w Ostródzie

Starostwo powiatowe w Ostródzie (woj. warmińsko-mazurskie) przygotowuje kolejny przetarg na sprzedaż dawnego aresztu śledczego dla kobiet. Trzy poprzednie próby znalezienia kupca na tę nieruchomość zakończyły się niepowodzeniem.

reklama

Jak poinformował naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami w ostródzkim starostwie Marek Standara, przetarg ma odbyć się na początku marca. Zgodnie z informacją opublikowaną w wykazie nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, nowa cena wywoławcza wyniesie 1 mln 364 tys. zł.

„Zależy nam na sprzedaży tej nieruchomości, dlatego podejmiemy kolejną próbę. Jedyną możliwością zagospodarowania tej nieruchomości jest kupno przez inwestora, który miałby na to pomysł i środki” – powiedział.

reklama

Będzie to już czwarta próba zbycia gruntów z kompleksem zabudowań po dawnym areszcie. Początkowo cena wywoławcza wynosiła 1,6 mln zł, po czym została obniżona do 1,4 mln zł, jednak przetargi zakończyły się wynikiem negatywnym.

Władze powiatu nadal liczą, że znajdą się chętni, bo nieruchomość jest położona w pobliżu ostródzkiego bulwaru i brzegu Jeziora Drwęckiego, czyli reprezentacyjnej części miasta. Według samorządowców można tam stworzyć np. hostel, a możliwość przenocowania w murach dawnego więzieniu byłaby atrakcyjną ofertą dla turystów.

reklama

Główny budynek dawnego kompleksu penitencjarno-administracyjnego zbudowano przed II wojną światową, prawdopodobnie jeszcze w XIX wieku. Od początku obiekt pełnił funkcję więzienia. Od 1978 r. był to areszt śledczy dla kobiet, przewidziany na 75 miejsc.

Ostatni kapitalny remont przeprowadzono tam w 1973 r. W ocenie służby więziennej, położenie i wymiary działki praktycznie uniemożliwiały rozbudowę jednostki.

Ostródzki areszt dla kobiet był jedną z placówek, które z końcem marca 2018 r. zostały zlikwidowane decyzją resortu sprawiedliwości w związku z reorganizacją funkcjonowania więziennictwa, co miało służyć m.in. optymalizacji kosztów i poprawie warunków służby. Od tego czasu budynki przy ul. Olsztyńskiej stoją puste. Nieruchomość należy do Skarbu Państwa reprezentowanego przez starostę ostródzkiego.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne