9 C
Olsztyn
piątek, 2 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Raport: firmy poradziły sobie z pandemią, problemem będzie brak kompetencji

WiadomościRaport: firmy poradziły sobie z pandemią, problemem będzie brak kompetencji

Raport Polskiego Forum HR „Trendy w zatrudnieniu 2021” pokazuje, że pandemia nie doprowadziła do większych zmian w strukturze zatrudnienia, ale spowodowała negatywne skutki finansowe dla ponad dwóch trzeciej firm. Największe trudności mają firmy średnie i małe, a brak potrzebnych kompetencji pracowników w najbliższej przyszłości jest jednym z największych wyzwań.

reklama

Z raportu wynika, że około jedna trzecia badanych firm odczuła brak kompetencji w swoich zespołach w ciągu ostatniego roku. Najczęstszą przyczyną było pozyskanie kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami technicznymi, inżynieryjnymi i znajomością obsługi maszyn. W ciągu kolejnych dwóch lat około 11% osób zatrudnionych na stanowiskach produkcyjnych oraz 19% na stanowiskach nieprodukcyjnych będzie musiało zmienić swoje umiejętności. Co więcej, tylko 21% małych i średnich firm oraz 29% dużych przedsiębiorstw określiło, jakie kompetencje będą potrzebne w najbliższych latach.

Czy poważny biznes jest zainteresowany Warmią i Mazurami?

Dlatego autorzy raportu zwracają uwagę, że firmy muszą działać już dziś, aby móc zabezpieczyć się przed rosnącymi deficytami kompetencji w przyszłości. Uczestnicy badania wskazali, że szkolenia są nadal najlepszym sposobem na uzupełnienie braków kompetencyjnych w swoich zespołach. Ponadto firmy będą poszukiwać pracowników z umiejętnościami IT i obsługi maszyn, umiejętnościami technicznymi i inżynieryjnymi oraz kompetencjami finansowymi.

reklama

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Czy poważny biznes jest zainteresowany Warmią i Mazurami?
Gigantyczna inwestycja. Zakład OZGraf w Olsztynie z nową maszyną