10 C
Olsztyn
środa, 28 września, 2022
reklama

Jest wyrok za zabójstwo młodego mężczyzny na działkach w Olsztynie

OlsztynJest wyrok za zabójstwo młodego mężczyzny na działkach w Olsztynie
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na kary po 25 lat więzienia skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Olsztynie dwóch mężczyzn za zabójstwo młodego mężczyzny na terenie jednego z olsztyńskich ogrodów działkowych. Trzeci z oskarżonych, który odpowiadał za naruszenie nietykalności osobistej i nieudzielenie pomocy, usłyszał wyrok trzech lat pozbawienia wolności.

reklama

Wyrok nie jest prawomocny.

Do zbrodni doszło 30 grudnia 2020 r. na terenie ogródków działkowych „Szafirek” przy ul. Synów Pułku w Olsztynie. W sprawie odpowiada trzech mężczyzn. Wojciech M. i Marcin W. są oskarżeni o zabójstwo, a trzeciemu – Arturowi E. – postawiono zarzut naruszenia nietykalności cielesnej i nieudzielenia pomocy pobitemu mężczyźnie.

reklama

Uzasadniając wyrok sędzia Adam Barczak powiedział, że ustalenia sądu nie odbiegają od ustaleń prokuratury w tej sprawie i znajdują potwierdzenie w dowodach.

„Oskarżeni bardzo brutalnie zabili człowieka, bez zrozumiałych powodów. Nie było po jego stronie żadnej winy. Działali wspólnie i w porozumieniu, używając takich narzędzi jak butelka i rura metalowa, i po tym pozostawiając pokrzywdzonego bez pomocy. Ta śmierć była im obojętna, zachowanie oskarżonych przyjęło formę pastwienia się” – podkreślił sędzia. Trzeci z oskarżonych nie udzielił pomocy, a mógł choćby wyjść z ogródków działkowych na ulicę i wezwać pomoc – dodał.

Przed Sądem w Olsztynie rozpoczął się proces Radosława K. oskarżonego o zabójstwo kolegi
reklama

Oskarżeni byli wielokrotnie karani. Składając wyjaśnienia w procesie, umniejszali swoją winę i przerzucali się oskarżeniami – wskazał sąd.

Wojciech M. i Marcin W. zgodnie z wyrokiem sądu muszą zapłacić zadośćuczynienie po 10 tys. zł na rzecz matki ofiary. Choć jak przyznał sąd, żadna kwota nie zrekompensuje śmierci.

Według ustaleń prokuratora, Rafał N. – mieszkaniec jednej z podolsztyńskich miejscowości – 29 grudnia 2020 r. w późnym popołudniem przyjechał do Olsztyna, gdzie poznał trzech mężczyzn. Wspólnie pili alkohol i zażywali narkotyki w altanie na terenie ogródków działkowych „Szafirek” w Olsztynie. Mężczyźni byli bezdomni i wówczas zajmowali altankę.

Do konfliktu między pokrzywdzonym a oskarżonymi miało dojść w momencie, gdy Rafał N. próbował zażyć porcję narkotyku przeznaczoną dla Wojciecha M. To miało na tyle zdenerwować Wojciecha M., że odepchnął N., a gdy ten upadł na ziemię, zaczął go kopać. Po chwili do Wojciecha M. miał przyłączyć się Marcin W. Obaj mężczyźni mieli zadać N. co najmniej dwa ciosy w głowę szklaną butelką oraz szereg ciosów metalową rurką w głowę i po całym ciele. Rafał N. zmarł na skutek poważnych obrażeń głowy oraz utraty krwi.

Doszło tu rano do najgorszego. Technicy kryminalistyki pod blokiem w Olsztynie

Prokurator w mowie końcowej zażądał dla dwóch oskarżonych o zabójstwo kar po 25 lat więzienia, a dla trzeciego oskarżonego o naruszenie nietykalności cielesnej kary 3 lat pozbawienia wolności. Według oskarżyciela publicznego, podsądni pastwili się całą noc nad pokrzywdzonym i nie dali mu najmniejszej szansy na przeżycie.

źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama

6 KOMENTARZY

6 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama