fbpx
-0 C
Olsztyn
niedziela, 28 listopada, 2021
reklama

Rzecznik praw dziecka: pamiętajmy, że dla dzieci musimy być autorytetami i mentorami

reklama

Pamiętajmy, że dla dzieci i młodzieży musimy być autorytetami i mentorami, by nie brały ich „z kolorowych przedsionków wielkich przestrzeni”. Tam będą sprowadzone na manowce – powiedział w drugim dniu kongresu „Wychowanie trwa wiecznie” rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

RPD bierze udział w II Ogólnopolskim Kongresie „Wychowanie trwa wiecznie” w Warszawie. Rzecznik – w drugim dniu kongresu, który jest poświęcony zagadnieniu wychowania do samodzielności i udziale w tym procesie rodziny i szkoły – podkreślił, że dorośli muszą być dla dzieci i młodzieży autorytetami i mentorami.

„Naturalny sposób powinien być taki, że powinni być to rodzice, najbliżsi, nauczyciele, wychowawcy. Jednocześnie jest też tak, że młodzież, szczególnie dorastająca, tych właśnie najbliższych oddala od siebie” – powiedział i dodał, by wrócić do tego, by właśnie najbliżsi byli tymi autorytetami.

reklama

Istotne jest też to – jak kontynuował – by młodzież nie brała ich „z tych kolorowych przedsionków wielkich przestrzeni”.

„Tam będą sprowadzeni na manowce (…). Jeżeli my nie będziemy świecili przykładem, to niestety – można powiedzieć – tacy educelebryci, którzy się często w mediach pojawiają, będą te kolorowe, modne rzeczy przedstawiać dzieciom jako ważniejsze od tych podstawowych wartości” – zaznaczył.

Równocześnie stwierdził, że dzieci niekoniecznie chcą hasła „róbta co chceta”. „Absolutnie nie. Dzieci mówią, że potrzebują naszego czasu (…). Mówią, że wspaniały jest ten świat. Wielki, otwarty, bliski, ale jednocześnie proszą nas, byśmy w tej ciekawości świata im pomogli go poznać” – powiedział.

Czytaj też:  Olsztyński Sanepid bada przedszkolaki

Dodał, że musimy zacząć wychowywać nasze dzieci.

„Musimy wrócić z manowców, na które zawiodły nas nieudane eksperymenty, chociażby taki, który pojawia się w telewizji – z super niańkami (…) To jest nic niewarte, to jest pustka” – stwierdził.

Pawlak zwrócił też uwagę na fakt, że aby dzieci stawały się samodzielne, potrzebują wykształcić w sobie odpowiednie role.

„Mamy określone swoje role społeczne i to nasza odpowiedzialność za dzieci, a w przyszłości odpowiedzialność dzieci i młodzieży, gdy nas zastąpią” – powiedział Pawlak podkreślając, że byłoby dobrze, by wspominały one ten czas dobrze.

Dodał, że mają one, szczególnie po pandemii, poczucie zagubienia, pojawiają się też problemy z relacjami rówieśniczymi. Jego zdanie bardzo ważne jest wsparcie dorosłych, by te problemy ograniczać.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama