21 C
Olsztyn
sobota, 13 lipca, 2024
reklama

Minister Cieszyński wpadł na trop oszusta wystawiającego certyfikaty covidowe

KrajMinister Cieszyński wpadł na trop oszusta wystawiającego certyfikaty covidowe

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński odkrył oszustwo polegające na wystawianiu fałszywych certyfikatów covidowych i doniósł na to do prokuratury. Według informacji portalu Fakt.pl, w sieci pojawiły się ogłoszenia oferujące możliwość zakupu certyfikatów COVID-19 bez konieczności poddania się szczepieniu. Wystarczyłoby jedynie podać numer PESEL osoby, która ma zostać wpisana jako zaszczepiona. Minister Cieszyński zrobił test i podał numery PESEL bliskiej osoby, która z powodów zdrowotnych nie mogła się zaszczepić i w ten sposób otrzymał fałszywy certyfikat. Zyważając na to Minister poinformował o całym zdarzeniu prokuraturę.

reklama

Według Ministra certyfikat został wystawiony od razu po podaniu numeru PESEL. Dzięki temu Minister ma dostęp do kont pacjenta, przez portal pacjent.gov.pl mógł pobrać certyfikat. Jednakże od razu zgłosił sprawę do prokuratury, ponieważ z takimi działaniami wiarygodność systemu szczepień zostaje podważona. Okazało się, że za wystawienie fałszywych certyfikatów uczynił lekarz z woj. warmińsko-mazurskiego, na którego Centrum e-Zdrowia złożyło już blokadę konta.

Również NFZ zgłosiło kilkanaście sygnałów na temat handlu fałszywymi certyfikatami szczepień i fałszerstwem dokumentacji medycznej. Wszystkie tego typu zgłoszenia są przekazywane organom ścigania, ponieważ takie działanie jest przestępstwem i pociąga za sobą odpowiedzialność karne. Problem z fałszowaniem certyfikatów COVID-19 nie dotyczy tylko Polski. Obecna sytuacja wezwała do podjęcia działań również na Ukrainie, gdzie wszczęto ponad 800 spraw karnych związanych z fałszerstwem certyfikatów.

reklama

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane