Praca na wózkach jezdniowych unoszących prowadzona na zewnątrz budynków bywa nieraz uciążliwa. Głównie ze względu na trudne warunki atmosferyczne oraz zróżnicowane powierzchnie, które nieraz musi pokonywać. Z każdą z tych przeszkód radzą sobie niezawodne i wielofunkcyjne wózki widłowe terenowe, o których więcej dowiecie się z naszego artykułu.
Wózek widłowy terenowy – budowa
Konstrukcyjnie wózki widłowe terenowe przypominają tradycyjne czołowe wózki widłowe spalinowe. Są jednak od nich dużo większe, a ich silniki Diesel mają większą moc. Poza tym od niewielkich wózków czołowych różni je sposób montażu opon. W przypadku wózków terenowych zostały one wyposażone często w napęd na 2 osi i mniejsze koła z tyłu, a większe z przodu. Obydwie pary opon są głęboko bieżnikowane, tak żeby ułatwić jazdę w trudnych warunkach i po nierównej nawierzchni, w tym również po wzniesieniach czy pagórkach.
Co potrafią wózki widłowe terenowe?
Dzięki specyficznej budowie oraz mocnemu silnikowi wózki widłowe terenowe doskonale radzą sobie w terenowych warunkach. Sprawnie przemieszczają się po nawierzchni takiej jak:
- gruz,
- błoto,
- kamień,
- piasek,
czy nawet po stromych podjazdach. Bez najmniejszych problemów mogą zatem obsługiwać place budowy, czy gospodarstwa rolne, w których drogi dojazdowe i wewnętrzne nie są wybetonowane czy pokryte gładką nawierzchnią.
Ponadto, wózki widłowe terenowe charakteryzują duże możliwości w zakresie unoszenia ładunków zarówno pod względem maksymalnej wysokości unoszenia, jak i udźwigu maksymalnego. W ich przypadku jest to:
- do około 7-8 metrów wzwyż,
- oraz do 10 ton udźwigu.
Parametry te są znacznie wyższe dla wózków terenowych niż dla wózków widłowych spalinowych, które zazwyczaj osiągają nieco ponad połowę tych wartości.
W jakich zadaniach sprawdzą się wózki terenowe?
Z uwagi na swoje charakterystyczne duże możliwości zarówno pod względem udźwigu, jak i jazdy po zróżnicowanych nawierzchniach, wózki widłowe terenowe doskonale radzą sobie w branżach związanych z pracą na zewnątrz budynków. Jest to zarówno budownictwo, rolnictwo, przemysł ciężki, przemysł drzewny a nawet wyspecjalizowane zadania obejmujące prace w kamieniołomach, kopalniach, w portach czy też infrastrukturze.
Dużą rolę odrywa w tym przypadku także dodatkowe wyposażenie, które można zamontować wymiennie na wózkach widłowych terenowych. To właśnie dzięki niemu pojazdy zyskują niezwykłą uniwersalność i dodatkowe funkcje oraz możliwości, takie jak np.:
- transport sypkich ładunków z użyciem łyżki lub kontenera,
- pobieranie jednocześnie dwóch palet dzięki paletyzerom,
- ważenie unoszonych ładunków przy wykorzystaniu wagi,
- zamiatanie ulic dzięki zamiatarkom,
- czy przesuwanie wideł w poziomie przy pomocy pozycjonerów wideł.
Przed zakupem osprzętu warto jednak upewnić się, czy na pewno będzie on pasował do konkretnego modelu wózka, tak aby uniknąć kłopotu z montażem elementów do urządzenia.
Podsumowanie
Wózki widłowe terenowe to doskonały przykład urządzeń, które z łatwością radzą sobie z pracą w wymagających warunkach terenowych. Ich duża wysokość podnoszenia, bieżnikowane opony, duża moc silnika i udźwig sprawiają, że pojazdy te są często i chętnie wybierane do zaawansowanych zadań i przodują wśród wózków widłowych pracujących na zewnątrz.