fbpx
-0 C
Olsztyn
wtorek, 30 listopada, 2021
reklama

Wózki widłowe terenowe – niezawodne w wymagającej pracy!

reklama

Praca na wózkach jezdniowych unoszących prowadzona na zewnątrz budynków bywa nieraz uciążliwa. Głównie ze względu na trudne warunki atmosferyczne oraz zróżnicowane powierzchnie, które nieraz musi pokonywać. Z każdą z tych przeszkód radzą sobie niezawodne i wielofunkcyjne wózki widłowe terenowe, o których więcej dowiecie się z naszego artykułu.

Wózek widłowy terenowy – budowa

Konstrukcyjnie wózki widłowe terenowe przypominają tradycyjne czołowe wózki widłowe spalinowe. Są jednak od nich dużo większe, a ich silniki Diesel mają większą moc. Poza tym od niewielkich wózków czołowych różni je sposób montażu opon. W przypadku wózków terenowych zostały one wyposażone często w napęd na 2 osi i mniejsze koła z tyłu, a większe z przodu. Obydwie pary opon są głęboko bieżnikowane, tak żeby ułatwić jazdę w trudnych warunkach i po nierównej nawierzchni, w tym również po wzniesieniach czy pagórkach.

Co potrafią wózki widłowe terenowe?

co-potrafia-wozki-widlowe-terenowe

Dzięki specyficznej budowie oraz mocnemu silnikowi wózki widłowe terenowe doskonale radzą sobie w terenowych warunkach. Sprawnie przemieszczają się po nawierzchni takiej jak:

 • gruz,
 • błoto,
 • kamień,
 • piasek,
reklama

czy nawet po stromych podjazdach. Bez najmniejszych problemów mogą zatem obsługiwać place budowy, czy gospodarstwa rolne, w których drogi dojazdowe i wewnętrzne nie są wybetonowane czy pokryte gładką nawierzchnią.


Ponadto, wózki widłowe terenowe charakteryzują duże możliwości w zakresie unoszenia ładunków zarówno pod względem maksymalnej wysokości unoszenia, jak i udźwigu maksymalnego. W ich przypadku jest to:

 • do około 7-8 metrów wzwyż,
 • oraz do 10 ton udźwigu.

Parametry te są znacznie wyższe dla wózków terenowych niż dla wózków widłowych spalinowych, które zazwyczaj osiągają nieco ponad połowę tych wartości.

Czytaj też:  TOP 5 najlepszych marek butów trekkingowych

W jakich zadaniach sprawdzą się wózki terenowe?

Z uwagi na swoje charakterystyczne duże możliwości zarówno pod względem udźwigu, jak i jazdy po zróżnicowanych nawierzchniach, wózki widłowe terenowe doskonale radzą sobie w branżach związanych z pracą na zewnątrz budynków. Jest to zarówno budownictwo, rolnictwo, przemysł ciężki, przemysł drzewny a nawet wyspecjalizowane zadania obejmujące prace w kamieniołomach, kopalniach, w portach czy też infrastrukturze.

Dużą rolę odrywa w tym przypadku także dodatkowe wyposażenie, które można zamontować wymiennie na wózkach widłowych terenowych. To właśnie dzięki niemu pojazdy zyskują niezwykłą uniwersalność i dodatkowe funkcje oraz możliwości, takie jak np.:

 • transport sypkich ładunków z użyciem łyżki lub kontenera,
 • pobieranie jednocześnie dwóch palet dzięki paletyzerom,
 • ważenie unoszonych ładunków przy wykorzystaniu wagi,
 • zamiatanie ulic dzięki zamiatarkom,
 • czy przesuwanie wideł w poziomie przy pomocy pozycjonerów wideł.

Przed zakupem osprzętu warto jednak upewnić się, czy na pewno będzie on pasował do konkretnego modelu wózka, tak aby uniknąć kłopotu z montażem elementów do urządzenia.

Podsumowanie

Wózki widłowe terenowe to doskonały przykład urządzeń, które z łatwością radzą sobie z pracą w wymagających warunkach terenowych. Ich duża wysokość podnoszenia, bieżnikowane opony, duża moc silnika i udźwig sprawiają, że pojazdy te są często i chętnie wybierane do zaawansowanych zadań i przodują wśród wózków widłowych pracujących na zewnątrz.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama